Pákistán odmítl přijmout migranty, kteří byli do země deportováni z Řecka. Úřady ve čtvrtek 30 běžencům nedovolily na letišti v Islámábádu vystoupit z letadla a stroj následně s běženci opět odletěl, informovala agentura Reuters. Evropská unie zatím případ nekomentovala.

Pákistán počátkem listopadu oznámil, že pozastavuje dohody, které uzavřel s členskými zeměmi Evropské unie mimo Británie ohledně přijímání vyhoštěných uprchlíků. Islámábád si tehdy stěžoval, že Pákistánci jsou často označováni za teroristy a bez dalšího zkoumání posíláni zpět do vlasti.

Před týdnem vysocí představitelé Pákistánu a Evropské unie vedli jednání s cílem urovnat spor ohledně nucených repatriací. Podle vysokého činitele EU, citovaného agenturou Reuters, Pákistán při těchto rozhovorech slíbil, že bude readmisní dohodu dodržovat.

Ve čtvrtek pákistánské ministerstvo sdělilo, že letadlem z Řecka do Islámábádu dorazilo 30 "neprověřených vyhoštěnců". "Na rozkaz ministra vnitra úřady nedovolily těmto nelegálně vyhoštěným lidem a posádce opustit letadlo," konstatovalo ministerstvo ve svém prohlášení.

"Navzdory tomu, že spory s Evropskou komisí byly urovnány, byly zde porušeny pákistánské zákony," dodalo ministerstvo.

Podle mluvčího úřadu 19 "prověřených" migrantů, kteří byli do Pákistánu vráceni, smělo v Islámábádu vystoupit z letadla. Důvod, proč totéž nebylo umožněno dalším 30, Pákistán nesdělil. Letadlo s třicítkou "neprověřených migrantů" se poté vydal na cestu zpět do Řecka.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat jsou v poslední době Pákistánci sedmou největší skupinou žadatelů o azyl v EU. Pákistánský ministr vnitra Čaundrí Nisar Ali Chán si v listopadu stěžoval, že většina unijních zemí vyhošťuje předpokládané Pákistánce, aniž si u pákistánských úřadů ověří jejich národnost a další podrobnosti.

Do Pákistánu bylo podle něj loni vypovězeno 90 000 lidí různých národností. Podle statistik EU to bylo 21 000 lidí.