Český premiér Bohuslav Sobotka se v pondělí v Paříži setkal s předsedkyní norské vlády Ernou Solbergovou a požádal ji, aby v kauze dětí Michalákových Norsko respektovalo mezinárodní závazky týkající se práv dítěte. Sobotka to uvedl na twitteru. Oba politici se potkali na okraj konference OSN o klimatických změnách.
"Norskou premiérku jsem v Paříži požádal o bilaterální jednání, měli jsme možnost projednat nejen dosavadní rozvoj spolupráce obou zemí, ale rovněž komplikovaný případ bratrů Michalákových, který v poslední době česko-norské vztahy významným způsobem zatěžuje," citoval Sobotku ve svém prohlášení úřad vlády.
Na schůzce v Paříži jsem požádal premiérku Solberg,aby v kauze dětí Michalákových Norsko respektovalo mezin.závazky,týkající se práv dítěte.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 30. Listopad 2015
"Premiérku Solbergovou jsem proto požádal, aby tomuto případu věnovala pozornost a aby se osobně zasadila o dodržování mezinárodních závazků norskými orgány. Považuji za mimořádně důležité, aby zodpovědné norské úřady skutečně zvážily všechny možnosti řešení situace, včetně návratu chlapců k jejich biologické rodině," dodal Sobotka.
Diplomacie skandinávského státu už dříve českou stranu mimo jiné upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.
Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes desetiletého Denise a šestiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.
Eva Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání své kauzy, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo letos v září. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.
Jak nyní Sobotkův úřad v tiskové zprávě uvedl, "řada indicií a informací z dosavadního řízení podle názoru české strany ukazuje, že norské orgány nebyly vstřícné k legitimnímu požadavku matky na pravidelný styk s jejími vlastními dětmi a že v pěstounských rodinách chlapců není zajištěna kontinuita kulturního a jazykového původu dětí".
Rovněž adopce, s níž krajská komise v září vyslovila souhlas, by podle úřadu vlády byla v rozporu s právem dítěte na zachování jeho totožnosti, včetně státní příslušnosti, které garantuje Úmluva o právech dítěte.
Úřad zdůraznil, že se Sobotkova vláda snaží v případu bratrů Michalákových aktivně jednat. Prostřednictvím ministerstva zahraničí odeslala Norsku již tři diplomatické nóty. Předseda vlády Sobotka se pak letos v lednu obrátil na norskou premiérku dopisem s žádostí o vysvětlení postupu norských úřadů v případu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist