Sestřel ruského letadla byl obranný čin, řekl v pondělí po jednání v centrále NATO turecký premiér Ahmet Davutoglu. Turecká armáda při ochraně turecké hranice konala svou povinnost a ministerský předseda si neumí představit, že by se za incident z minulého týdne nějaký turecký představitel omlouval. Zároveň podle něj Ankara nestojí o eskalaci a je otevřena rozhovorům s "ruskými přáteli" na libovolné úrovni, aby se podobná situace na turecko-syrské hranici už neopakovala.

"Přáli bychom si, aby se to nestalo," připustil Davutoglu. Pravidla postupu tureckého letectva při narušení vzdušného prostoru země jsou ale podle něj jasná. Ruská strana o nich byla informována nejméně třikrát po předchozích případech, kdy její letadla narušila turecký vzdušný prostor.

"Ochrana našeho vzdušného prostoru, naší hranice není jen právo: je to pro mou vládu povinnost. Žádný turecký premiér, prezident či jiný představitel se nebude omlouvat za splnění povinnosti," prohlásil Davutoglu.

Turecká armáda minulé úterý sestřelila ruský bombardér Su-24 na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva naopak obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím.

Velvyslanec USA u NATO Douglas Lute v pondělí novinářům řekl, že americká data potvrzují tureckou verzi události. Stroj byl podle něj ve chvíli útoku v tureckém vzdušném prostoru. "Byl opakovaně varován a není to poprvé, co se ruské letadlo v tureckém vzdušném prostoru pohybovalo," prohlásil americký diplomat.

Vysvětlil, že západní koalice bombardující Islámský stát si nyní s Rusy vyměňuje "dopravní informace" o dění na nebi nad Sýrií. "Věci jako: kde kdo bude operovat, jaké frekvence mají rádia," popsal. Na příslušných velitelstvích jsou nyní styční důstojníci, aby bylo riziko případných nehod co nejnižší.

"Ujišťuji vás, že neexistoval letový plán počítající s narušením vzdušného prostoru členské země NATO. A pokud by existoval, doporučovali bychom ho neprovádět," odmítl Lute ruská tvrzení, že USA dopředu věděly o trase později sestřeleného stroje.

Událost zmrazila vztahy obou zemí a Rusko kvůli ní v sobotu uvalilo na Turecko sankce, zahrnující mimo jiné omezení dovozu tureckého zboží či dopravního spojení mezi oběma zeměmi; turistům bylo doporučeno do Turecka nejezdit.

Davutoglu takovou reakci kritizoval a připomněl, že Rusko nyní vůči Turecku používá stejný postup, který odmítalo v případě evropských protiruských sankcí v ukrajinské krizi. "Napětí nebudeme stupňovat. Nebudeme dělat něco, co by ruští občané mohli vnímat negativně," podotkl turecký premiér. Ruské turisty podle něj Turecko vítá.

Ankara podle premiéra stojí o dobré vztahy s Ruskem a všemi dalšími zeměmi, které bojují proti Islámskému státu (IS), a chce s nimi spolupracovat. Sestřelený ruský letoun ale nebombardoval pozice IS. "V této části Sýrie není jediná pozice IS," prohlásil Davutoglu.

Rusům prý Turci dávali jednoznačně najevo, že bombardování civilistů na turecké hranici jen vytváří nové vlny uprchlíků. Lekcí z incidentu také podle Davutoglua je, že při nekoordinovaném postupu dvou různých koalic bojujících proti IS v jednom vzdušném prostoru bude složité vyhnout se v budoucnu podobným neštěstím.

"Pokud bojujeme s IS, musíme bojovat jen s ním. Ne proti umírněné opozici, proti civilistům. I v neděli Rusové bombardovali Idlib a my přijímali zcela popálené lidi. V Idlibu IS není," upozornil turecký premiér a připomněl i ruské bombardování humanitárního konvoje mířícího do syrského Halabu (Aleppa).

Turecko je ale podle něj připraveno mít otevřené diplomatické či vojenské kanály s Ruskem a všemi dalšími zeměmi, které s IS bojují.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před novináři poznamenal, že poslední vývoj jen potvrzuje trvající alianční znepokojení ze zvýšených ruských vojenských schopností v Sýrii, a tedy na hranicích aliance. "Vítám každý kontakt mezi Moskvou a Ankarou. Důležité je uklidnit napětí," řekl.