Na východním Slovensku havaroval ukrajinský vrtulník, nehodu podle tamních médií nepřežilo nejméně sedm lidí.

Mezi nimi byli dva Ukrajinci a čtyři běženci z jihovýchodní Asie, včetně dvou žen. Stroj typu Mi-2 se zřítil asi 15 kilometrů od slovensko-ukrajinské hranice.

K pádu vrtulníku mohla údajně přispět hustá mlha a také to, že stroj letěl nízko. Nehodu potvrdil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, podle kterého ukrajinský vrtulník narušil vzdušný prostor Slovenska již ve středu.

Slovenské úřady při vyšetřování tragédie pracují i s verzí, že na palubě havarovaného stroje byli převáděči. Příčinu nehody zatím nestanovily, pilot se prý snažil vyhnout odhalení.

"Ve zhoršeném počasí prováděl nebezpečné manévry, například co se týče výšky, letěl velmi nízko. Je to mimořádně smutná událost. Vidíte, že pašeráci či převáděči se neštítí jakýchkoliv nebezpečných aktivit, aby dokázali prolomit naši hranici," uvedl Kaliňák.

Dodal, že v posledním období často docházelo k narušení slovenského vzdušného prostoru leteckými stroji.

Původní počet šesti potvrzených obětí tragedie, ke které došlo u vesnice Stretávka, stoupl na sedm. S odvoláním na vyjádření Kaliňáka to uvedla televize Markíza. Tělo dalšího člověka našli policisté při prohledávání okolí místa pádu vrtulníku. Trosky stroje jsou roztroušeny u řeky Uh na ploše asi 300 krát 300 metrů.

Slovenští policisté po přeletu zmiňovaného vrtulníku přes slovensko-ukrajinskou hranici, který ukrajinská strana nepotvrdila, zahájili pátrání. Hledání stroje pátračům komplikovala mlha. Trosky stroje a oběti na jeho palubě slovenští policisté našli až během pátku. Totožnost obětí není známá.

Ukrajinská pohraniční stráž později uvedla, že na palubě zříceného vrtulníku byli "dva občané Ukrajiny a čtyři běženci ze zemí jihovýchodní Asie, mezi nimiž byly dvě ženy". Vrtulník "nejspíše sloužil k pašování nelegálních migrantů", okolnosti jeho havárie se vyšetřují.

Mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladyslav Selezňov listu Ukrajinska pravda řekl, že vrtulník nepatřil ani vojenskému letectvu, ani armádě. Hranici nejspíše přelétal ve výšce menší než 50 metrů, a proto jej ukrajinští vojáci nezaznamenali.

Zařízení pro odhalování letů v tak nízkých výškách mají podle mluvčího jen pohraničníci.

Slovensko-ukrajinská hranice je přísně střeženou vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob. Slovenské bezpečnostní složky v minulosti zaznamenaly opakované pokusy o pašování například cigaret z Ukrajiny na Slovensko.

Letos v září na východním Slovensku našel pracovník zemědělského družstva malé letadlo, které nouzově přistálo na poli poblíž obce Nižný Hrušov, vzdušnou čarou asi 40 kilometrů od hranice s Ukrajinou. Ze stroje byly odstraněny identifikační znaky, zůstala pouze ukrajinská vlajka namalovaná na ocasu stroje.

Slovenské ministerstvo vnitra tehdy uvedlo, že bezpečnostní složky letadlo podobné někdejším práškovacím strojům Čmelák zaznamenaly a let sledovaly kvůli podezření z pašování cigaret.

Na Slovensku dříve v letošním roce havarovaly nezávisle na sobě záchranářský vrtulník i armádní helikoptéra. Při obou nehodách zemřelo pět lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist