V Jižním Súdánu se ve středu krátce po startu zřítilo letadlo ruské výroby. V troskách podle zdrojů agentury Reuters zahynulo nejméně 41 lidí, přičemž někteří byli na palubě a zbylí na zemi. Prezidentův mluvčí Ateny Wek Ateny řekl, že v letadle bylo podle informací z řízení provozu letiště v Jubě 18 osob včetně šestičlenné posádky. Patnáct z nich zahynulo a třem se podařilo zachránit.

K informacím, podle nichž přišlo o život mnohem více lidí, Ateny řekl, že mohlo jít také o soby zasažené na zemi při pádu stroje. Celkový počet obětí stále není jasný, podle některých svědků nepřežilo 27 lidí, další hovoří o 32 obětech. Ateny sdělil, že posádku tvořilo pět Arménů a jeden Rus. Arménie i Rusko už vyloučily, že stroj patřil některé z jejích společností.

Stephen Warikozi z jihosúdánské agentury pro civilní letectví řekl, že na místě jsou stále záchranáři a hledají těla a také skříňky se záznamy o letu. Podle imatrikulace letadlo patřilo dopravní společnosti Allied Services, která působí v Jubě a zajišťuje pozemní, říční i leteckou přepravu. Zástupce výrobní firmy Antonov sdělil, že firma požádala Jižní Súdán, aby se mohla účastnit vyšetřování nehody.

Stroj An-12 mířil k ropným polím ležícím ve státě Horní Nil a spadl na ostrůvek na Nilu asi 800 metrů od letiště. Podle mluvčího výrobce jde o čtyřmotorový stroj určený pro civilní i vojenské účely. Může nést až 18 tun nákladu a je v něm místo pro šestičlennou posádku.

Agentura AFP napsala, že v některých afrických státech je běžné, že nákladní letadla mířící do vzdálených oblastí přepravují také pasažéry.

Související