Policisté v šesti evropských zemích podnikli zátah proti islamistické buňce, jejímž vůdcem byl v Norsku uvězněný irácký Kurd mulla Krekar. Vydali zatykače na 17 osob, uvedla agentura AP.

Šest podezřelých bylo zadrženo v Itálii, čtyři v Británii a tři v Norsku, byli mezi nimi většinou iráčtí Kurdové.

Policisté se domnívají, že někteří z podezřelých odcestovali bojovat do Sýrie či Iráku po boku radikálů z hnutí Islámský stát (IS).

Skupina údajně plánovala teroristickou činnost na evropské půdě i na Blízkém východě a chystala se rovněž osvobodit svého vůdce. Ten byl v Norsku 30. října odsouzen na 18 měsíců za to, že chválil lednový masakr v redakci francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo.

Radikálové se rovněž zabývali rekrutováním nových bojovníků, kteří byli posíláni do Iráku a Sýrie.

Norsko chce radikálního muslimského duchovního vystěhovat z Osla na vesnici - čtěte ZDE

Podle italského policejního velitele se vyšetřovatelé zaměřili mimo jiné na internetové diskuze mezi jednotlivými členy islamistické buňky, která vyvíjela činnost v Británii, Finsku, Německu, Řecku, Itálii, Norsku a ve Švédsku. Velitel Giuseppe Governale řekl, že šlo o "nejdůležitější policejní operaci v Evropě za posledních 20 let".

Mulla Krekar údajně řídil džihádistickou buňku přímo z vězení, uvedla s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele agentura ANSA. Své stoupence prý úkoloval po celé Evropě, včetně Itálie. Ta nyní žádá jeho vydání.

Podle Italů chtěli radikálové mimo jiné zaútočit na norské a britské diplomaty na Blízkém východě i na norské politiky. Žádné další podrobnosti ale úřady nezveřejnily.

"Šlo o neuvěřitelně obtížné a komplikované vyšetřování, které probíhalo během posledních pěti let," uvedl šéf italského úřadu pro boj s organizovanou kriminalitou Franco Roberti. Všichni zadržení čelí obvinění z mezinárodního terorismu.

Mulla Krekar, který do Norska přišel na počátku 90. let z Iráku jako uprchlík, byl kdysi vůdcem irácké radikální skupiny napojené na teroristickou síť al-Káida a v Norsku byl vězněn už dříve.

Norský nejvyšší soud ho v minulosti označil za hrozbu pro národní bezpečnost, duchovního mají na svém seznamu teroristů Spojené státy i OSN. Norsko ho však nemůže vyhostit, protože v rodném Iráku mu hrozí trest smrti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist