V americkém hotelu nalezli mrtvého Michaila Lesina, bývalého poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovala o tom v sobotu britská zpravodajská stanice BBC s odvoláním na ruská státní média. Sedmapadesátiletý bývalý ministr a šéf mocné společnosti Gazprom-media zemřel ve čtvrtek. Podle své rodiny měl srdeční záchvat. Policie úmrtí vyšetřuje.

Jak uvedl americký deník The Washington Post, Lesinovo tělo nalezli v pokoji v hotelu ve čtvrti Dupont Circle ve Washingtonu. Žádné bližší podrobnosti o příčině úmrtí policie nesdělila.

Loni vyzval americký senátor Roger Wicker k vyšetřování Lesina v souvislosti s tím, že jeho majetek je údajně podezřelý. V dopise americkému ministerstvu spravedlnosti Wicker uvedl, že poté, co přestal být státním úředníkem, Lesin koupil pro rodinu nemovitost v Los Angeles za 28 milionů dolarů (697 milionů korun). Senátor se přitom ptal, jak mohl na takovou koupi sehnat peníze, a vyjádřil obavy, že je možné, že Lesinovi pomáhali lidé či skupiny z amerického sankčního seznamu.

Podle BBC byl Lesin dlouhá léta považován za "jednu z nejvlivnějších postav na ruském mediálním trhu". Prezidentovým poradcem byl v letech 2004 až 2009, pomáhal tehdy zejména s vytvořením zpravodajského kanálu Russia Today. Jeho práci v pátek večer ocenil i Putin, když uvedl, že Lesin "obrovským způsobem přispěl k vybudování moderních ruských médií". Na pozici šéfa Gazprom-Media rezignoval Lesin loni.

Související