Během bojů mezi radikály z Islámského státu (IS) a jinou povstaleckou skupinou v Sýrii byl letos v srpnu nasazen yperit. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Podle zprávy z konce října byli působení yperitu "s jistotou vystaveni nejméně dva lidé" ve městě Mari severně od Halabu. "Je nanejvýš pravděpodobné, že na následky působení yperitu zemřelo malé dítě," uvádí se také podle Reuters ve zprávě OPCW.
Yperit, známý rovněž jako hořčičný plyn, leptá oči, pokožku a plíce. Podle mezinárodního práva je jeho používání zakázané. Současná zpráva OPCW je prvním oficiálním potvrzením nasazení této bojové látky v Sýrie od doby, kdy tato země souhlasila s tím, že zničí svůj chemický arzenál. Damašek se tohoto druhu zbraní zbavil před 18 měsíci.
Tento případ "vyvolává zásadní otázku, odkud se yperit vzal," řekl nejmenovaný zdroj citovaný agenturou Reuters. "Buď je IS schopen ho vyrobit, nebo pochází z oficiálně nepřiznaných zásob, jež padly do rukou IS. Obojí je znepokojivé," dodal tento zdroj.
Závěry zprávy OPCW, s nimiž se má tento měsíc seznámit generální tajemník OSN Pan Ki-mun, jsou podle Reuters dalším důkazem, že radikálové z IS jak v Sýrii, tak v Iráku, získali a používají chemické zbraně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist