Syrské armádě se podařilo probojovat se v provincii Halab do oblastí, které několik týdnů ovládali radikálové z Islámského státu (IS). Oznámila to ve středu syrská televize. Armádě pomáhá ruské letectvo, které na radikály podniká nálety. Vládní list al-Vatan obvinil země, které jednají o řešení syrské krize, že požadavkem, aby do případných syrských voleb byla zapojena také diaspora, připravují pád současného režimu.

Rusko pomáhá vládě prezidenta Bašára Asada od konce září. Jeho letadla se zaměřují na radikály v západních a severních provinciích a vytvářejí tak podmínky pro pozemní operace armády.

Syrská televize oznámila, že se vojsku podařilo obnovit kontrolu nad trasou vedoucí z jihovýchodu do města Halab. Toto někdejší průmyslové centrum státu je od roku 2012 rozděleno na vládní a povstalecký sektor. Oblastí jižně od města se zmocnil IS. Podle úřadů je nyní silnice pod kontrolu vojska a bude zprovozněna ve čtvrtek.

Al-Vatan se vrátil k vídeňským jednáním, jichž se minulý týden zúčastnilo 17 států včetně hlavních spojenců Damašku, Ruska a Íránu. V závěrečném prohlášení se účastníci shodli, že je třeba zahájit předání moci a že na toto přechodné období bude dohlížet OSN. Má Sýrii dovést k volbám a podle dokumentu by v nich měli mít právo účasti "všichni Syřané včetně těch v diaspoře".

Podle listu se některé kruhy v cizině snaží zasáhnout do toho, kdo bude stát v čele Sýrie v budoucnu, tím, že prosazují zapojení opozičních představitelů do přechodné vlády a lidí z diaspory do voleb.

Podle egyptského listu al-Ahrám klauzuli o volební účasti prosadily do prohlášení USA. Odborníci tvrdí, že Rusové a Íránci ale takové uspořádání voleb nepřipustí. Podle analytiků by účast milionů uprchlých Syřanů znamenala pád Asadova režimu a vítězství kandidátů podporovaných islamistickým Muslimským bratrstvem. Syřané naposledy volili loni v prezidentských volbách, v nichž Asad s více než 88 procenty hlasů obhájil svou funkci. Syřané žijící v cizině většinou nehlasovali. Volilo se navíc jenom v oblastech kontrolovaných vládou a v cizině jen na ambasádách několika zemí, které se Sýrií nepřerušily vztahy. Patří k nim také ČR, kde se k volbě zaregistrovalo přes 300 Syřanů.

Opozice tyto volby označila za frašku. Její představitelé se dali slyšet, že odmítají nové volby pořádané za obdobných podmínek. Syrský analytik Basám abú Abdalláh, který je blízký režimu, řekl, že pořádat volby v táborech, v nichž žije v okolních zemích několik milionů syrských uprchlíků, by odporovalo ústavě. Podle ní je možné volby pořádat jenom na velvyslanectvích, tedy na místech spadajících pod kontrolu Sýrie. Voliči prý navíc musí "mít doklady, kterými prokážou, že nejsou napojeni na teroristy, nedopustili se trestného činu a nebyli za něj nikdy trestáni".

Související