Airbus ČSA směřující v pondělí večer z Amsterdamu do Prahy měl problém s pravým motorem. Letoun musel nouzově přistát na amsterdamském letišti Schiphol. Cestující jsou v pořádku, stroj zkoumají technici, uvedla večer Česká televize.

Jedním z cestujících byl i zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů v Praze Michal Kořan. Na svém twitterovém účtu psal o požáru pravého motoru. Pochválil posádku airbusu za profesionální chování a bezpečné přistání jen s jedním motorem.

"Na pravé straně byl velký hluk. Podle toho, co říkali kolegové, kteří seděli na pravé straně letadla, tam vyšlehl roj jisker z pravého motoru, letadlo náhle začalo ztrácet výšku, pravděpodobně se piloti rozhodli stáhnout i výkon toho levého motoru," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Kořan.

Čeští cestující proměnili terminálu ve veselici

Po nouzovém přistání airbusu mířícího do Prahy připravil folklórní soubor Písečan, vracející se ze zahraniční cesty, v chodbách terminálu spontánní koncert. 

Právě jsme ještě s cca 100 lidmi přežili nouzové přistání bez motoru. 20 minut po startu rána, klesání, hlasité zvuky v letadle panika, pravý motor komplet v hajzlu a pak jen modlení a nejdelší minuty života. Jsme teď na zemi a muzikanti začali spontánně hrát a lidé tančí a někteří pláčou štěstím. Znovu jsme se narodili.

Posted by Petr Ludwig on 1. listopad 2015