Turecká armáda během posledních bezpečnostních operací v Turecku i zahraničí zabila na 2 000 ozbrojenců. Oznámil to v pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Řekl také, že turecké síly v pátek zadržely skupinu bombových útočníků, kteří se snažili uprchnout se sedmi kilogramy trhavin do Sýrie.

"Byla chycena skupina, která plánovala nové teroristické útoky," citují Erdogana zahraniční agentury. Atentátníci prý plánovali útoky v Turecku. V zemi se tuto neděli konají parlamentní volby a platí tam zpřísněná bezpečnostní opatření. Turecko se navíc stále vzpamatovává z bombových útoků v Ankaře z 10. října, při kterých zahynulo přes 100 lidí.

Za atentátem v metropoli byla podle prokuratury místní buňka radikálního hnutí Islámský stát (IS). Stejná buňka prý zosnovala také čtyři předchozí útoky, které se v Turecku od května odehrály.

Turecká armáda se v červenci aktivně zapojila do bojů proti radikálům z IS, které začala bombardovat. Zaútočila také na pozice syrských Kurdů a bombardovala i pozice Strany kurdských pracujících (PKK) v severním Iráku. Turecké síly zároveň provedly řadu razií v Turecku.