Evropská unie od soboty pozastaví na čtyři měsíce sankce vůči třem běloruským společnostem a 170 Bělorusům, včetně autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Oficiálně o tom ve čtvrtek informovala Rada Evropské unie. Sankce tak budou pozastaveny vůči většině osob a všem firmám, na které byly dosud zacíleny. Změny vstoupí v platnost v sobotu.
Evropská rada uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno v reakci na to, že Minsk 22. srpna propustil všechny politické vězně, a v kontextu zlepšování vztahů mezi EU a Běloruskem.
Právě propuštění všech politických vězňů unie po Bělorusku dlouho požadovala. Pozastavením nejvíce restriktivních opatření EU reaguje na tento pokrok a zároveň chce podpořit další pozitivní vývoj, jenž by vedl ke zlepšení vztahů mezi EU a Běloruskem, píše Evropská rada a ujišťuje, že bude nadále pozorně sledovat stav demokracie a lidských práv v Bělorusku.
V platnosti zůstává embargo na dodávky zbraní a pro čtyři členy Lukašenkových bezpečnostních služeb, kteří jsou podezřelí, že stojí za zmizením prezidentových politických oponentů.
Sankce vůči osobám a společnostem měly vypršet 31. října. Rada je sice o další čtyři měsíce, tedy do 29. února, prodloužila, ale zároveň většinu z nich pozastavila.
Brusel se tímto krokem podle diplomatických zdrojů citovaných agenturou Reuters rozhodl dodržet svůj slib, že ocení pokroky v uvolňování režimu a otevírání země Evropě.
Nevěřte Lukašenkovi, varovala před volbami čerstvá nositelka Nobelovy ceny Alexijevičová - čtěte ZDE
Lukašenko, jehož zemi Spojené státy jednou označily za poslední evropskou diktaturu, v srpnu propustil z vězení šest představitelů opozice. Po nedávných prezidentských volbách, v nichž se stal Lukašenko popáté hlavou státu, navíc pozorovatelé nezaznamenali novou politickou represi. Oba tyto faktory přispěly podle unijních zdrojů k uvolnění sankcí.
Pozastavení sankcí, které spočívaly v zákazu cestování a zmrazení majetku 170 Bělorusů a tří společností ze sankčního seznamu, bude v pátek oznámeno v oficiálním věstníku EU a vstoupí v platnost v sobotu.
Brusel po čtyřech měsících údajně situaci v Bělorusku vyhodnotí a v případě podezření na zhoršení v oblasti lidských práv, porušování svobody slova a uplatňování zákonů sankce zase zavede.
Běloruská opozice s pozastavením sankcí nesouhlasí
Několik představitelů běloruské opozice vyslovilo nesouhlas s rozhodnutím Evropské unie pozastavit na sankce uvalené na Bělorusko. Rozhodnutí je podle běloruských disidentů uspěchané a nemá logiku.
"Jediným pozitivem na rozhodnutí Bruselu je skutečnost, že uvolnění sankci je časově omezeno na čtyři měsíce. Pro demokratické síly v Bělorusku bude toto období testem, jak vážně to režim myslí s demokratickými změnami. Nebudou-li žádné, sankce se musejí vrátit," konstatoval běloruský opoziční politik Vital Rymaševski.
Podle bývalého běloruského poslance a politického vězně Sjarheje Skrabce krok EU nemá logiku, protože pronásledování občanských aktivistů v Bělorusku pokračuje. Podle Skrabce se měl Brusel spíš než k odvolání sankcí odhodlat ke zrušení schengenských víz pro Bělorusy. "Hovoří se o tom už dlouho, ale situace se spíš zhoršuje, teď po nás chtějí i otisky prstů," konstatoval politik.
Proti zrušení sankcí se postavila i běloruská opoziční skupina Charta 97. Běloruská vláda podle komentáře na serveru Charty nesplnila žádné doporučení mezinárodních organizací v oblasti lidských práv a situace v této sféře se jen dál zhoršila.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist