Pokud se během pondělí a úterý potvrdí odhady výsledků polských parlamentních voleb, Polsko čeká opravdu zásadní politická změna. Poprvé od roku 1989 sestaví vládu jedna strana. Poprvé nebudou v parlamentu sedět bývalí komunisté a vůbec v něm nebude strana, která se otevřeně hlásí k levici.
Naopak, šéf vítězné strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński se vrátí k modelu vládnutí, který Poláci dobře znají z historie: sám nebude premiérem, ale bude jako silný vůdce řídit stát "ze zadního sedadla", jak se říká v polštině, prostřednictvím premiérky Beaty Szydłové.
Strana právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského slaví vítězství
Tento způsob řízení od poloviny dvacátých let aplikoval obnovitel moderního polského státu Józef Piłsudski, který dosazoval premiéry a ministry, ačkoli měl oficiálně jen roli inspektora ozbrojených sil, a který je velkým vzorem Kaczyńského.
I když investoři byli z očekávaného vítězství PiS nervózní a polský zlotý zřejmě během pondělka oslabí, nebudou přinejmenším první změny, které vláda přinese, příliš radikální. "Zahraniční investoři jsou racionální a už pár měsíců vědí, že v Polsku bude změna vlády. Jsou na to připravení," řekl během oznamování odhadů výsledků pro HN profesor Piotr Gliński, poradce šéfa strany a kandidát na vicepremiéra nové vlády.
Ta bude podle něj chtít zkoncentrovat státní fondy a soustředit se na investice nejen proto, aby nastartovala podle PiS chřadnoucí ekonomiku, ale také aby získala dostatečné prostředky na svůj sociální program. V něm plánuje například rozdávat léky zadarmo seniorům nad 75 let nebo posílat rodinám měsíčně 500 zlotých na druhé a další dítě.
Jarosław Kaczyński a politici PiS si dobře pamatují období své vlády v letech 2005 až 2007, které se vyznačovalo nestabilitou vládnutí s nespolehlivými malými partnery. Proto nyní šli tvrdě za cílem získat dostatečnou většinu. Nicméně už Kaczyński během volebního večera v projevu dal najevo, že je otevřen dalším spojenectvím. "Chceme vytvořit červenobílý tábor v parlamentu," řekl předseda PiS a nejspíš měl na mysli třetí nejsilnější stranu, hnutí rockera Pawła Kukize, který po úspěchu v prezidentských volbách nyní opět přitáhl pozornost nespokojenců a národovců.
Za touto zdánlivě jen rétorickou výzvou se může skrývat snaha vytvořit dvoutřetinovou většinu v parlamentu ke změně ústavy podle maďarského vzoru a celková změna koncepce řízení státu. Ten by se měl podle programu PiS řídit centralističtěji s pevnější rukou, za pomoci vytvořených národních šampionů v různých hospodářských odvětvích, omezení zahraničních investorů a podpory malých a středních polských podniků.
Některá média, jako Gazeta Wyborcza, hovoří o ohrožení demokracie v Polsku, ale to je poněkud přehnané, i s ohledem na slabší pozici Kaczyńského v politickém systému a ve společnosti v porovnání s Viktorem Orbánem.
Nicméně je pravda, že vůči tomuto programu bude jen slabá opozice. PiS má vlastního prezidenta. Občanská platforma je mezi sebou hrubě rozdělená a bude hledat nové vedení a novou tvář. Kromě jiného se tato kdysi liberálně středová strana stala nejlevicovějším uskupením v parlamentu.
Nová strana ekonoma Ryszarda Petrua Nowoczesna.pl se teprve bude učit v politickém provozu fungovat, stejně jako hnutí Pawła Kukize, jež ale i v případě jednobarevné vlády PiS nelze plně k opozici řadit.
Do parlamentu se jen těsně dostanou i tradiční lidovci, od nichž nelze přehnanou opoziční aktivitu čekat i proto, že budou bránit své tradiční oblasti a posty zejména v zemědělství a státních podnicích s tím souvisejících.
Zásadní změna nastane i v zahraniční politice. PiS je považována za euroskeptickou stranu, ale jak potvrdil i kandidát na ministra pro evropské záležitosti a dosavadní europoslanec za PiS Konrad Szymański, strana chce, aby Varšava hrála v Evropě důležitou roli. "K tomu bude potřebovat silný celý středoevropský region, který vidíme šířeji než jen jako visegrádskou čtyřku," řekl HN Szymański krátce po ohlášení výsledků nedělních voleb.
Spoluprací ve střední Evropě se ohánějí politici PiS včetně prezidenta Andrzeje Dudy velmi často a několik politiků strany během volebního večera potvrdilo, že jim záleží na tom, aby visegrádská spolupráce do budoucna posilovala. "Když se nemluví, rozdíly rostou. Když se spolu budeme bavit a dělat společné projekty, tak se rozdíly budou zmenšovat," řekl například Piotr Gliński.
O detailech ale bylo v noci na neděli předčasné hovořit. PiS chce nejprve počkat na oficiální výsledky voleb, a až se potvrdí jednobarevná většina v parlamentu, může prezident Duda, politický výtvor Jarosława Kaczyńského, pověřit Beatu Szydłovou, také objev Kaczyńského, sestavením vlády. A teprve potom vypukne v polských státních úřadech a podnicích, obsazených po osmi letech vlády Občanské platformy jejími lidmi, ta pravá panika.
Strana právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského slaví vítězství
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist