Česká delegace v čele s místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem může pokračovat v cestě z Moskvy do Uljanovska, kde má odhalit památník padlým československým legionářům. Oznámil to ve čtvrtek před 12. hodinou v SMS Gazdík. Pracovníci letiště Šeremeťjevo několik hodin bránili odletu českého armádního speciálu.

Potomci českých legionářů, váleční veteráni a zástupci Parlamentu a ministerstva obrany čekali několik hodin na moskevském letišti Šeremetěvo a tamní úřady je odmítaly pustit dál. Česká delegace přitom přiletěla na oficiální, dlouho dopředu domluvenou akci, která má připomenout roli československých legií ve světových válkách.

"Zástupci Československé obce legionářské v dobových uniformách a potomci legionářů tu už tři hodiny čekají na chodbě. Je to diplomatický incident z ruské strany, urážka České republiky," zlobil se místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Velvyslanectví v Moskvě už ruskému letišti poslalo protestní nótu, Gazdík si chce stěžovat i prostřednictvím ministerstva zahraničí. 

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Rusko: Je to nešťastné nedorozumění

"Podle v tuto chvíli dostupných informací považuje ruská strana celou situaci za nešťastné nedorozumění," uvedlo české ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Později ale přístup ruské strany k řešení situace ocenilo. "S ruskou stranou jsme nadále v kontaktu s cílem podrobně analyzovat nastalou situaci a zabránit obdobným nedorozuměním v budoucnu," uvedl úřad české diplomacie.

Česká delegace mířila do ruského města Uljanovsk, kde měla odhalit památník legionářům a vyznamenat medailí ministerstva obrany ruské veterány, kteří v roce 1945 pomáhali osvobozovat Československo. "Vyznamenání už zcela jistě nestihneme," dodal Gazdík.

Vládní speciál Rusové zadrželi při mezipřistání na letišti v Moskvě, kde měli do letadla přistoupit pracovníci české ambasády. "Donutili nás vystoupit a projít celní kontrolou. Zpátky už nás nepustili s tím, že když nás přiletělo 29, musí nás také stejný počet odletět. Přitom vše bylo domluvené," dodal místopředseda sněmovny.

"Dá se to prý chápat tak, že provozujeme v Rusku vnitrostátní přepravu, na kterou musí být speciální povolení. Ruské ministerstvo zahraničí nám ho sice schválilo, ale prý nedorazilo českým celníkům,“ řekl Tomáš Netopil, který je předsedou legionářské obce v Praze 8 a na stavbě pomníků legionářů v Rusku se aktivně podílí.

Situaci řeší ministerstvo

Předseda sněmovny Jan Hamáček se obrátil na ruskou ambasádu v Praze. "Požádal jsem o vysvětlení a vyřešení situace," řekl Hamáček. Situaci řeší i české ministerstvo zahraničí, které se snaží zjistit, proč úřady letadlo zadržely. Údajně se podle nich jedná o administrativní nebo technický problém. Přímo na Šeremetěvu už je i jeden z českých diplomatů. 

"Podle informací, které jsem získal od ministerstva zahraničí, došlo k přerušení cesty české delegace z administrativních důvodů, které se podařilo v součinnosti s ruskou stranou úspěšně odstranit," okomentoval to i premiér Bohuslav Sobotka.

Hlasy z místa však tvrdí, že všechna povolení má výprava v pořádku a že zdržení může souviset s politickou situací.

Zadržení delegace bude řešit také prezident Zeman. Prezidentův mluvčí Ovčáček sdělil, že Zeman se bude situaci podrobněji věnovat po návratu z návštěvy Terezína. Hlava státu podle Ovčáčka nejdříve potřebuje získat podrobnější informace.

Hamáček označil ruský postup za vysoce nestandardní a prohlásil, že si nepamatuje, že by v minulosti někdo zpochybňoval možnost speciálu české armády přepravovat české občany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist