Syrská armáda podpořená ruským letectvem dosáhla významného pokroku v bojích proti povstalcům v centrální části země. Ruské vojenské letectvo za posledních 24 hodin bombardovalo 63 objektů údajných teroristů a extremistů ve čtyřech syrských provinciích, oznámilo ministerstvo obrany. Ruský prezident Vladimir Putin za hlavní úkol ruských sil v Sýrii označil upevnění režimu v Damašku, aby bylo možné jednat o politickém urovnání.

"Náš úkol spočívá v tom, abychom stabilizovali zákonnou moc a vytvořili podmínky pro hledání politického kompromisu," řekl Putin v televizním rozhovoru. "To, co se odehrává na obloze a na zemi, nejsou žádné živelné kroky, ale plnění stanovených plánů," řekl o ruské letecké podpoře pro ofenzivu Asadových sil. Putin znovu ujistil, že nemá v úmyslu vyslat ruské vojáky do pozemních bojů.

Kritici ruských kroků argumentují tím, že posílením syrské vlády se celá situace zkomplikuje a bude mnohem složitější najít kompromis. I podle syrských opozičních skupin ruské nálety ohrozí veškeré úsilí o dosažení mírového urovnání konfliktu.

Syrská národní koalice podporovaná Západem v neděli oznámila, že bude bojkotovat rozhovory o Sýrii, které navrhl zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura. Jakýkoli politický proces musí být založen na "ukončení ruské agrese", uvedla opozice.

Leteckou kampaň v Sýrii zahájily ruské letouny 30. září. Západ ruský zásah kritizoval, protože Moskva podle něj postupuje bez koordinace s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy a také se více snaží zachránit Asadův režim než bojovat s radikály z organizace Islámský stát (IS).

Ruské letouny Su-34, Su-24M a Su-25SM podle mluvčího ruského ministerstva obrany, generála Igora Konašenkova, podnikly 64 náletů a zasáhly 63 cílů. Zničily prý 53 opevněných pozic IS, včetně polního velitelství, čtyř výcvikových táborů a sedmi muničních skladů, a to i za pomoci přesně naváděných bomb.

Zřejmě v reakci na zvěsti v Íránu o údajném sestřelení jednoho ruského letounu generál ujistil, že po náletech se ruské letouny v pořádku vrátily na základnu. Konašenkov podle serveru Newsru.com také "tradičně zopakoval", že "odposlechnutá radiová hlášení svědčí o rostoucí panice mezi bandami Islámského státu". Tuto větu totiž podle serveru opakuje každý den.

Syrská armáda a její spojenci z libanonských milic Hizballáh získali za podpory ruského letectva kontrolu nad oblastí Tal Skik v provincii Idlib. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna. Syrské vládní jednotky se tak dostaly mnohem blíže k povstaleckým pozicím poblíž hlavní dálnice, která spojuje Damašek a další velká syrská města, například Halab. Bombardované oblasti mají pod kontrolou povstalecké skupiny, nikoliv ale Islámský stát.

Syrská armáda údajně postoupila i v provinciích Hamá a Latákíja. V provincii Idlib je nejspíš cílem Asadových jednotek odříznout povstalce, kteří dosud oblast kontrolovali. Před ruskou intervencí představovali tito rebelové pro Asadův režim velkou hrozbu, bojovali nicméně jak proti syrské armádě, tak i proti islamistům, poznamenala BBC.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist