Americký ministr obrany Ashton Carter nařídil posílat zbraně vybraným skupinám prověřených syrských povstalců a jejich velitelům. USA také poskytnou letecké krytí jejich pozemních operací.
Výcvikový program bude omezen a zaměří se spíše na velitele skupin, které už v Sýrii bojují. Oznámil to v pátek Pentagon.
Jde o oficiální potvrzení původní zprávy, podle níž USA změní program zaměřený na výcvik a vyzbrojování umírněných sil bojujících proti extremistickému Islámskému státu (IS). USA na program vyčlenily půl miliardy dolarů (12 miliard Kč), avšak několik desítek lidí, které jím zatím prošly, nebyly schopny účinně se začlenit do bojů v Sýrii.
Tito bojovníci se měli stát oporou pozemních operací, pro něž měla vytvořit podmínky letecká koalice, která operuje pod velením USA v Sýrii od loňska.
"Ministr Ash Carter nyní směruje ministerstvo obrany k tomu, aby poskytovalo vybavení a zbraně vybraným skupinám prověřených velitelů a jejich jednotkám tak, aby se mohly postupně zaměřit na území, která kontroluje IS," sdělil mluvčí Pentagonu Peter Cook.
Ti povstalci, kteří se zúčastní boje proti IS na zemi, budou mít zajištěnu leteckou podporu. Jako pomoc budou tyto vybrané skupiny dostávat zbraně, komunikační techniku a munici.
Carterova náměstkyně Christine Wormuthová upřesnila, že USA budou poskytovat "základní, nikoli vysoce moderní výzbroj". Hájila před novináři také ohromnou investici, jejímž výsledkem je asi 60 vycvičených povstalců. "Vůbec si nemyslím, že to bylo špatně provedeno, byla to velmi, velmi komplikovaná mise," řekla.
Republikánská senátorka Deb Fischerová ironicky podotkla, že vláda nyní přiznala to, co už se nějakou dobu ví, totiž že výcvik povstalců selhal. "Je sice povzbuzující, že administrativa pochopila, co se děje na bojišti, ale ztratili jsme cenný čas. Obávám se, že naše budoucí možnosti jsou omezené," dodala.
Carter řekl, že by tento nový přístup měl po čase "zvýšit bojeschopnost sil bojujících proti IS v Sýrii". "Jsem přesvědčen, že IS mohou porazit jen místní silné a dostatečně motivované pozemní jednotky," řekl. Už předtím sdělil, že se USA chtějí zaměřit na spolupráci například s kurdskými povstalci, kteří se v dosavadních bojích osvědčili.
Deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaného činitele amerického ministerstva obrany napsal, že končí nábor takzvaných umírněných syrských povstalců, pro které byl připraven bojový výcvik a další školení v táborech v Jordánsku, Kataru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.
USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 pečlivě vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli odmítnuti jako nevhodní.
Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům, a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada. V programu bylo v polovině září jen asi 110 povstalců.
V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla radikální fronta an-Nusrá, která se hlásí k al-Káidě: postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30, jak si Syřané vycvičení Američany říkají, následně k nelibosti USA příslušníky an-Nusry označila za bratry.
Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, v polovině září v Kongresu USA prohlásil, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle. Bojů se podle něj nyní účastní jen velmi málo Syřanů vycvičených americkými vojáky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist