Před pár měsíci vyhrál debatní tým Harvardu národní titul, jenže pak zažil zdrcující porážku. Po hodině perného argumentačního boje byl výsledek jasný - chlouba americké prestižní univerzity podlehla třem vězňům odsouzeným za násilné zločiny.

Organizátoři speciální debaty zvolili ožehavé téma. Trestanci museli své soupeře přesvědčit, že by státní školy ve Spojených státech měly mít možnost odmítnout děti, jejichž rodiče se do země dostali nelegální cestou. Před prezidentskými volbami jsou totiž v USA přistěhovalci tématem číslo jedna.

S odmítavým postojem sice odsouzenci nesouhlasili, přesto jejich argumenty ohromily. A to nejen porotu, ale i harvardské šampiony. "Existuje jen málo týmů, se kterými by byla větší čest prohrát," napsali na svém facebookovém profilu.

Tým vězňů své stanovisko zdůvodňoval tím, že žáci škol, které takové děti přijímají, často vykazují horší výsledky. Své soupeře pak dorazili tvrzením, že pokud by tyto "továrny" přestaly nabírat, neziskové organizace a soukromé školy by pak těmto bezprizorním dětem mohly nabízet lepší vzdělání. To harvardští během hodinového klání nedokázali vyvrátit.

Vězeňská debatní skupina je součástí projektu, který zaštiťuje univerzita Bard College. Iniciativa se snaží dát odsouzeným možnost se při odpykávání trestu také vzdělávat. "Cílem projektu je zapojit mezi ostatní studenty vězně, kteří mají skvělé schopnosti a ochotu tvrdě pracovat," vysvětluje pro list The Guardian ředitel projektu Max Kenner.

Výkony trestanců musejí odpovídat běžným požadavkům, žádné výjimky, žádná ulehčení. A tento přístup se evidentně vyplácí. "Jejich akademické schopnosti jsou ohromující," chválila v deníku The Wall Street Journal odsouzené diskutéry jedna z porotkyň, která vyhodnocovala vítěze klání.

Zvládají porážet nadané studenty, přitom podmínky nikdy vyrovnané nejsou. Vězni totiž nemají přístup k internetu a nemohou tak tento informační zdroj použít při přípravě. Čerpají z knih a článků, které jim obstarává vedení věznice. Hledání zdrojů ale může trvat celé týdny.

Utkat se v přátelském souboji napadlo skupinu debatujících kriminálníků. Zhruba před rokem se rozhodli, že se místo fyzickému boji chtějí věnovat tomu slovnímu. Od té doby vyzývají ty nejlepší, aby s nimi poměřili své síly. Ani na začátek si nestanovili zrovna malý cíl. Jejich prvním soupeřem byla světoznámá vojenská akademie West Point. Jak to dopadlo? Diskutérští nováčci už tehdy zvítězili na plné čáře.