V Reaganově prezidentské knihovně v kalifornském Simi Valley proběhla ve středu druhá televizní debata republikánských kandidátů na prezidenta USA. Celkem trvala pět hodin.

Donald Trump hned v úvodu obhajoval svou výbušnou povahu, kterou mu mnozí vyčítají. Temperamentní chování ale nezapřel, když se ihned opřel do jiného z kandidátů, senátora Randa Paula, s tím, že ten by vůbec mezi debatujícími na pódiu neměl stát, protože má podle průzkumů jen zanedbatelný počet hlasů. "Vydělal jsem miliardy a miliardy dolarů, mám za sebou skvělé úspěchy po celém světě," prohlásil Trump s tím, že je to právě on, kdo může pomoci Spojeným státům, aby byly úspěšné. "Nemyslím si, že by to tady někdo zvládl lépe," dodal.

V první debatě republikánských kandidátů, která se konala na začátku srpna, se stal právě Trump ústřední postavou, zejména kvůli svému agresivnímu vystupování před kamerami. Podle CNN ale podnikatelka Carly Fiorinová a mladší bratr bývalého prezidenta Jeb Bush tentokrát uvedli Trumpa do neobvyklé pozice, když prozatímní favorit průzkumů musel celý večer odrážet jejich útoky.

K zajímavému momentu došlo například ve chvíli, kdy Fiorinová realitního magnáta konfrontovala otázkou na jeho nedávné posuzování jejího vzhledu. V článku zveřejněném na webu časopisu Rolling Stone řekl: "Podívejte se na ten obličej. Kdo by ji volil?!"

"Myslím si, že ženy v celé zemi velmi jasně slyšely, co pan Trump řekl," odsekla bývalá šéfka HP na Trumpovu adresu během debaty.

Další z kandidátů Jeb Bush před debatou přislíbil, že bude rovněž vystupovat mnohem aktivněji a energičtěji. Trumpovi tak často skákal do řeči a ten to okomentoval slovy: "Dneska více energie, to se mi líbí."

Podle posledního průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos pro agenturu Reuters by republikánští voliči dali nejvíce hlasů – 32,2 procenta – právě americkému miliardáři Donaldu Trumpovi. Na druhém místě skončil neurochirurg Ben Carson a až na třetím mladší bratr bývalého prezidenta Jeb Bush s devíti procenty hlasů. 

Druhá debata měla dvě části. V té první, která trvala hodinu a půl, nejprve vystoupila čtveřice kandidátů s menší podporou – tedy někdejší republikánský guvernér státu New York George Pataki, bývalý člen pensylvánského Senátu Rick Santorum, guvernér státu Louisiana Bobby Jindal a senátor Lindsey Graham.

V druhé části vystoupilo deset mužů a jedna žena – Fiorinaová. Debata se v jednu chvíli stočila i na legalizaci marihuany. Bush přiznal, že ji před 40 lety kouřil. Pak se za to rychle ve vzkazu na síti Twitter omluvil své matce.

Pokud jde o bezpečnostní výzvy, Trump zmínil, že byl proti invazi do Iráku v roce 2003 a opřel se do Jeba Bushe a jeho bratra George W. Bushe, který byl tehdy prezidentem, s tím, že právě kvůli jeho chování se k moci dostal demokratický prezident Barack Obama. "Pokud jde o mého bratra, díky němu jsme v bezpečí," odvětil Trumpovi Bush a vysloužil si bouřlivý potlesk.

Podle dalšího z republikánských kandidátů Marca Rubia si USA nemohou dovolit riskovat a mít za prezidenta nováčka v zahraniční politice, jakým je Trump. Vyjmenoval při tom hned několik zahraničněpolitických hrozeb, kterým země čelí, jako jsou severokorejské rakety, ruský vpád na Ukrajinu či čínské kybernetické útoky. Podle Rubia by měl být příštím prezidentem "někdo, kdo rozumí těmto tématům a dokáže je dobře posoudit". Trump přiznal, že se musí, pokud jde o zahraniční politiku, ještě hodně učit. Jak ale slíbil, včas se do toho dostane.

Nástupce stávajícího demokratického prezidenta Baracka Obamy si Američané zvolí ve volbách v listopadu 2016.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist