Letošní Nobelovu cenu za mír získal takzvaný tuniský kvartet pro národní dialog. Stal se tak 26. organizací s tímto oceněním. Skupinu tvoří čtveřice organizací, které přispěly k budování demokracie v Tunisku po událostech arabského jara z roku 2011.
Tunisané byli první z občanů arabských zemí, kteří koncem roku 2010 povstali proti vládě. Potom se rozpoutaly revoluce známé jako arabské jaro. Tunisko se sice na rozdíl od Egypta nebo Libye vyhnulo porevolučnímu chaosu, od roku 2011 se však potýkalo s politickou nestabilitou a ekonomickými problémy.
Hnutí tuniský kvartet vzniklo v létě 2013, kdy se po vraždách několika opozičních politiků prohloubila politická krize v zemi. Byl zavražděn například kritik vlády Šukrí Bilajd. Následovaly bouřlivé pouliční protesty, které se pak opakovaly po červencové vraždě dalšího oponenta islamistů Muhammada Brahmího.
Islamistická vláda nakonec začala vyjednávat za zprostředkování odborů se sekulární opozicí o příštích politických změnách v zemi a jednání vedla k přijetí nové demokratické ústavy a novým volbám.
Ve čtyřčlenné skupině jsou odborová centrála Všeobecný tuniský svaz práce (UGTT), Tuniský svaz průmyslu, obchodu a řemesel (UTICA), Tuniská liga na obranu lidských práv (LTDH) a Tuniský spolek právníků.
"Nobelova cena za mír za rok 2015 byla udělena tomuto kvartetu, nikoli čtyřem jednotlivým organizacím, které ho tvoří," upřesnil výbor.
Podle agentury AP ocenění znamená velké vítězství pro tuto malou severoafrickou zemi, jejíž křehkou demokracii poznamenaly letos dva extremistické útoky. Atentáty, při nichž zahynulo 60 lidí, měly těžký dopad na turistický průmysl v Tunisku.
Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 273 kandidátů, z toho 68 organizací. Loni dostal Nobelovu cenu za mír indický aktivista usilující o odstranění dětské práce Kailáš Satjárthí a mladá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová.
Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 23,4 milionu korun) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist