Papež František se během své třídenní návštěvy Kuby v neděli setkal se zakladatelem tamního komunistického režimu Fidelem Castrem. Papež navštívil 89letého bývalého vůdce u něj doma, sdělil mluvčí Vatikánu. Sejít se má i s kubánským vůdcem Raúlem Castrem.
Papež v neděli odsloužil svou první mši na Kubě na havanském náměstí Revoluce, v politickém centru země, jemuž vévodí portréty Ernesta Che Guevary a dalších symbolů komunistické revoluce. Spolu s desetitisíci účastníky mše ale v neděli papeže vítal i obří plakát Ježíše Krista. Tajná policie zůstala i při papežově příjezdu na náměstí bdělá a zadržela v blízkosti tři disidentské aktivisty, kteří se pokoušeli rozdávat letáky. Už před papežovou návštěvou na Kubě policie zatkla až čtyři desítky kubánských opozičních aktivistů.
Policie podle šéfa Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření Elizarda Sáncheze zatkla třicet až čtyřicet kubánských opozičních aktivistů, aby jim zabránila v účasti na akcích spojených s papežovou návštěvou. Dalším bylo vyhrožováno či byli varování, aby se během papežské návštěvy zdrželi opozičních aktivit.
První latinskoamerický papež při svém příjezdu na rozlehlé havanské náměstí, které je obvykle místem masových režimních manifestací, zdravil shromážděné a potěšil jednu z rodin, jejíž čtyřletou dcerku zvedl a políbil. Ve svém kázáni mluvil vesměs velmi obecně o službě bližním, která podle něj "není nikdy ideologická, protože neslouží myšlenkám, ale lidem".
K politickému tématu se papež dostal až v závěru mše, když apeloval na vládu Kolumbie a tamní levicové povstalce, aby ukončili nejdéle trvající konflikt v Latinské Americe a uzavřeli definitivní mírovou dohodu. Mírové rozhovory mezi povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) vede vláda od roku 2012 a jednání se konají právě v Havaně. Povstání FARC začalo před 51 lety a vyžádalo si už téměř čtvrt milionu lidských životů.
Mezi zadrženými disidenty byly i tři členky opozičního hnutí Dámy v bílém, které se chtěly s Františkem setkat ve vatikánské rezidenci v Havaně. Berta Solerová, Miriam Leyvová a Martha Beatriz Roqueová byly vězněny několik hodin. Nedělní mše se přesto chtějí zúčastnit.
Solerová nicméně od papežovy návštěvy žádné změny na Kubě nečeká. "Svatý otec na Kubě nic nezmění. Neočekáváme od Františka mnoho, protože přijíždí diskutovat o vztazích mezi Kubou a Spojenými státy, ne aby něco řešil," řekla agentuře Reuters.
"Jeho návštěva je důvodem k nadějím na zlepšení," řekl zpravodaji agentury Reuters na náměstí jednačtyřicetiletý biolog Benito Espinoza. "Jsme optimističtí lidé, mnoho let jsme ale trpěli," dodal.
Tajní agenti na okraji náměstí Revoluce zadrželi a odvedli dva muže a jednu ženu v bílých tričkách. Ti začali během papežova příjezdu něco vykřikovat a snažili se rozdávat letáky, jejichž obsah zůstal neznámý, řekli svědci Reuters.
Hlavním politickým tématem papežovy návštěvy je uvolňováni amerického embarga vůči ostrovu, což je proces, k němuž papež sám přispěl svou zákulisní diplomacií.
Své třídenní návštěvy by mohl mimo jiné využít ke kritice komunistických vůdců za porušování lidských práv. Na programu ale nemá nic, co by naznačovalo setkání s kýmkoli z místních disidentů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist