Český prezident Miloš Zeman se v pátek v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Po jednání Zeman řekl, že pozval čínského vůdce na návštěvu České republiky v příštím roce a ten jeho nabídku přijal.

Nejvyšší představitel druhé největší ekonomiky světa by se tak měl stát prvním čínským prezidentem, který Česko navštíví.

Zeman na schůzce připomněl, že od jeho loňské říjnové cesty do Číny se podařilo realizovat některé dohody, konkrétně zmínil otevření pobočky Bank of China v Praze a zavedení letecké linky Peking-Praha. Zahájení jejího provozu se plánuje na 23. září.

Další významné smlouvy mezi českou a čínskou stranou mají být uzavřeny během stávající návštěvy. Obsah smluv, které završí některé investiční akce, ale český prezident zveřejní až v sobotu v Šanghaji, kam v pátek z čínské metropole odletí.

Na páteční setkání s čínským prezidentem vzal Zeman i držitele Zlatého míče Pavla Nedvěda, který chce založit v Číně fotbalovou školu. Přítomen byl také šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta.

Čínský prezident během jednání s Milošem Zemanem ocenil roli, kterou obyvatelé tehdejšího Československa sehráli ve druhé světové válce. Napsala to agentura Reuters, která připomněla, že Zeman byl jediným nejvyšším představitelem západních zemí, který se zúčastnil mohutné vojenské přehlídky v Pekingu u příležitosti 70. výročí konce války v Asii.

Během setkání se Zemanem Si Ťin-pching prohlásil, že účast českého prezidenta na přehlídce dokazuje "jeho respekt vůči historické skutečnosti", napsala oficiální státní agentura Nová Čína. "Na evropských bojištích Češi nikdy neustoupili a vzešli z nich mnozí protifašističtí hrdinové, které známe," dodal Si.

Na tiskové konferenci s českými novináři se dnes Zeman vrátil také ke čtvrtečním oslavám 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Prohlásil, že pokud ho paměť neklame, tak na vojenské přehlídce byl vůbec poprvé v životě.

Přehlídky v Moskvě u příležitosti tamních oslav konce války se prý nezúčastnil, protože byly obavy, že se jí zúčastní síly, které loni obsazovaly poloostrov Krym. V Číně podle Zemana nic takového nehrozilo. Čína neobsadila v poslední době žádné území, které by k ní následně bylo připojeno, řekl český prezident.

Na čínské přehlídce prezidenta zaujalo, že byla předvedena také bezpilotní letadla. Uvedl, že by chtěl, aby protiteroristické jednotky, jejichž zřízení chce prosadit v Radě bezpečnosti OSN, byly takovými letouny - ať už pozorovacími nebo bojovými - vybaveny.