Bývalý guatemalský prezident Otto Pérez byl ve čtvrtek soudem poslán do vazby kvůli obvinění z korupce a celního podvodu. Informovala o tom agentura AP, podle níž byl Pérez převezen do věznice v kasárnách u guatemalské metropole. Krátce předtím se novou hlavou státu stal dosavadní viceprezident Alejandro Maldonado.

Soudce Miguel Ángel Gálvez nařídil vazbu kvůli obavám, že by Pérez mohl uprchnout ze země. Opatření má zároveň zajistit bezpečí někdejšího vůdce země, proti němuž se v posledních týdnech protestovalo v ulicích.

Vyšetřovatelé Péreze viní z toho, že řídil korupční síť v celních úřadech, jejichž funkcionáři za úplatek nevybírali daně za některé dovezené zboží.

Soud během čtvrtečního prvního dne o obviněních vůči němu nerozhodl a pokračovat bude ve čtvrtek v 16 hodin místního času. Pérez jakoukoliv vinu odmítá.

Prezidentskou přísahu ve čtvrtek nedlouho po jeho rezignaci složil bývalý elitní soudce a konzervativní politik Maldonado, který by zemi měl vést do lednového nástupu nové hlavy státu. Ta vzejde z voleb, jejichž první kolo čeká zemi v neděli.