Mezi poslanci ruské Státní dumy se v pondělí živě diskutuje o návrhu poslance Igora Zotova přenést sídlo Organizace spojených národů (OSN) z New Yorku do některého z neutrálních států, například do Švýcarska.

Zotov podle ruské státní agentury TASS odeslal v neděli dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi s upozorněním, že americké úřady s odkazem na protiruské sankce znemožňují smysluplnou práci ruských politiků. Proto by USA neměly světovou organizaci hostit.

Zotov se odvolal na případ šéfky horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové, která údajně minulý týden dostala jen omezené vstupní vízum do USA, kde se měla zapojit do jednání Meziparlamentní unie.

Vydané vízum prý Matvijenkové znemožnilo jednání v newyorském sídle OSN navštívit. Matvijenková je kvůli své podpoře ruského vojenského zásahu na Krymu od loňského března na americkém sankčním seznamu.

Podle Alexeje Puškova, vlivného šéfa zahraničního výboru Státní dumy, je třeba Zotovův návrh pečlivě prostudovat. Umístění sídla OSN do New Yorku bylo podle Puškova v roce 1945 důsledkem chyb sovětské zahraniční politiky.

Souhlas Moskvy prý byl projevem poválečné důvěry sovětského vůdce Josifa Stalina vůči americkému prezidentovi Theodoru Rooseveltovi. Právě z toho důvodu dal prý Stalin zelenou návrhu umístit sídlo OSN na břeh East River v New Yorku.

OSN by neměla sídlit v členské zemi Rady bezpečnosti, za své stálé sídlo by si měla zvolit neutrální zemi, řekl Puškov v rozhovoru pro dnešní vydání listu Izvestija. Problémy prý nemá jen Moskva, i diplomatům z jiných zemí americké úřady zadržují víza či je vůbec nevydávají. Reálnou možnost, jak sídlo přenést z New Yorku, ale Puškov nevidí. O věci by musela rozhodnout Rada bezpečnosti OSN, kde má Washington právo veta.

Pro "právní analýzu" Zotovova návrhu se dnes vyslovil také šéf zahraničního výboru horní komory Konstantin Kosačov. Agentuře TASS řekl, že žádná mezinárodní akce pod záštitou OSN by se neměla konat ani na území jakéhokoli státu, který podporuje a uplatňuje sankce proti Rusku.

Záležitostí by se prý mělo zabývat příští zasedání Valného shromáždění OSN, které začíná v září v New Yorku. Ruskou delegaci na něm povede prezident Vladimir Putin.