Evropské země stižené migrační vlnou musí vyvinout větší úsilí k vyřešení uprchlické krize ve Středomoří a na svých územích. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který zároveň oznámil, že na toto téma uspořádá na konci září speciální schůzi na okraj Valného shromáždění OSN.

Šéf OSN vyslovil "zděšení a zármutek nad smrtí uprchlíků a přistěhovalců" v Evropě a Středomoří. Zmínil se také o nálezu 71 mrtvých těl migrantů, pravděpodobně ze Sýrie, v kamionu v Rakousku a o ztroskotání další lodi u Libye, při kterém zahynulo nejméně 76 osob.

Podle něho by země potýkající se s migrační krizí měly zajistit bezpečnost a právní podporu migrantům cestujícím na starý kontinent. Činit tak mají lidsky, se soucitem a v souladu se svými mezinárodními závazky.

"Když se posuzují žádosti o azyl, státy by neměly činit rozdíly na základě náboženství či totožnosti. A také nemohou nutit lidi k návratu do míst, z kterých uprchli, pokud existuje zřejmé nebezpečí, že budou cílem pronásledování nebo útoků," dodal Pan Ki-mun.

"To není jen otázka mezinárodního práva, to je také naší povinností jakožto lidských bytostí," dodal.

Pan také vyzval příslušné země, aby prokázaly větší odhodlání k vyřešení konfliktů a jiných problémů, které nutí lidi k útěku. Bez toho se počet migrantů, dosahující více než 40 tisíc denně, bude prý zvyšovat.

Solidaritu chce i německý Svaz vyhnanců

Solidaritu s běženci žádá po Evropské unii i německý Svaz vyhnanců. Šéf organizace, která sdružuje spolky německých poválečných vysídlenců, Bernd Fabritius zároveň zdůraznil, že je nutné rozlišovat mezi běženci a mezi lidmi, kteří hledají v emigraci ekonomický prospěch.

Němečtí vysídlenci mají podle Fabritiuse ještě větší morální povinnost pomáhat běžencům než ostatní lidé. Připomněl, že i odsunutí Němci byli v minulosti v podobném postavení jako současní uprchlíci. Zároveň podotkl, že nynější běženci mají situaci o to těžší, že pocházejí z jiného kulturního prostředí.

Fabritius u této příležitosti zároveň vyzval Německo, aby se při jednání se svými sousedy nevyhýbalo sporným tématům a mluvilo i o minulosti. Organizaci jde o to, aby středoevropské země uznaly, že byl odsun protiprávní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist