Přijímání běženců, kteří proudí do Evropy, by mělo být založeno na možnostech jednotlivých zemí. Řekl to v pátek polský prezident Andrzej Duda, který v Berlíně jednal se svým německým protějškem Joachimem Gauckem.
Zároveň varoval, že Polsko bude čelit velmi závažné migrační vlně, pokud se vyostří konflikt na východě Ukrajiny. Gauck při schůzce s Dudou volal po větší evropské spolupráci při řešení problému s přílivem uprchlíků.
Polsko patří mezi země, které odmítají závazné kvóty pro počty přijatých běženců. Varšava už dříve oznámila, že je schopna přijmout zhruba 2000 uprchlíků během dvou let, zdůrazňuje však, že by se to mělo dít na dobrovolné bázi. Duda v pátek v Berlíně tento postoj zopakoval.
Polský prezident také uvedl, že Evropská unie musí pomáhat těm běžencům, kteří už na evropské území dorazili. Zároveň je však podle něj třeba, aby EU bojovala proti příčinám útěků. Je podle něj nutné usilovat o mír a prosperitu zemí, z nichž běženci přicházejí, a účinně bojovat proti převaděčům, kteří za úplatu pomáhají uprchlíkům překonat hranice.
Gauck při schůzce s Dudou vyzýval k usilovnější evropské spolupráci při řešení uprchlické vlny.
"Tragédie v sousedním Rakousku je dalším příkladem toho, jak hrozně mohou útěky skončit," připomněl Gauck osud sedmi desítek běženců, kteří byli nalezeni mrtví v nákladním autě na východě Rakouska.
"Toto poznání pro nás musí být závazkem. Znovu nám ukazuje, jak velký úkol před námi Evropany stojí. Ale nejsme bezmocní. Můžeme a musíme jednat," uvedl německý prezident.
Duda v Berlíně také vyslovil obavy z dalšího vývoje na Ukrajině. Zostření bojů podle něj může vyústit v novou uprchlickou vlnu, velká část ukrajinských běženců přitom míří do Polska.
Polský prezident se odpoledne setkal i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, po schůzce s ní ale před novináři nevystoupil.
Duda přijel do Německa na první oficiální návštěvu po svém letošním zvolení. Ve volbách vystupoval jako kandidát konzervativní strany Právo a spravedlnost a porazil úřadujícího prezidenta Bronislawa Komorowského.
To u části německých politologů vyvolalo obavy, že Polsko s novou hlavou státu nebude k Evropské unii a k Německu tak vstřícné jako dosud.
Mluvčí německé vlády Christiane Wirtzová však ve středu takový postoj odmítla, podle ní Berlín nečeká žádnou změnu ve vztazích s Varšavou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist