Americký soud ve středu poslal na doživotí do vězení Jamese Holmese, který v roce 2012 postřílel v kině na předměstí Denveru 12 lidí a dalších 70 zranil. O tomto trestu v podstatě rozhodla před skoro třemi týdny porota, když se nedokázala shodnout na tom, aby byl vrah popraven.

Porota shledala Holmese již v červenci vinným z několikanásobné vraždy. Neschopnost porotců jednomyslně se dohodnout na trestu smrti znamenala pro Holmese automaticky doživotní vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Zároveň dostal také trest 3200 let vězení za všechny pokusy o zabití dalších lidí a za držení výbušnin.

"Je téměř nemožné pochopit, že je člověk schopen takovýchto činů," komentoval ve středu rozsudek soudce Carlos Samour. "Nejméně jeden porotce projevil nad obžalovaným slitování, které ale obžalovaný neměl pro své oběti toho dne, kdy šel do kina," dodal soudce.

Holmes vyšel v červenci 2012 zhruba 20 minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina Aurora. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.

Související