Tisíce lidí v neděli v centru Bejrútu druhý den po sobě protestovaly proti neschopnosti libanonské vlády řešit déle než měsíc trvající problém s odpadky na ulicích. Policie proti nim opět zasáhla vodními děly a slzným plynem a také varovnou střelbou. Situace přerůstá v politickou krizi a demonstranti vyzývají ke svržení vlády, kterou označují za nefunkční a zkorumpovanou, uvedla agentura AP. Premiér Tammám Salám v neděli pohrozil rezignací a varoval před politickým a ekonomickým zhroucením země.
Podle svědků se ozývá střelba. Policisté údajně střílí do vzduchu, aby odehnali protestující od vládních budov v centru Bejrútu.
People regrouped, chanted "People want downfall of the regime," they shot tear gas again, panic ensued. #YouStink pic.twitter.com/l4pRtYklbS
— Nader (@DarthNader) 23. Srpen 2015
Bezpečnostní síly použily proti protestujícím vodní děla, když se demonstranti pokoušeli proniknout přes natažený ostnatý drát bránící přístupu k vládním budovám. Protestující vrhali na policejní kordon kameny a lahve a policie na to odpovídala použitím obušků. Zraněni byli podle AP nejméně dva policisté.
Proti sobotním násilným protestům policie použila vodní děla a slzný plyn. Zraněno bylo podle AP přes sto lidí. Nynější demonstrace, které eskalovaly z protestů proti odpadkům v protivládní vystoupení, jsou největší v zemi za poslední roky.
V ulicích hlavního města se od minulého měsíce hromadí tisíce tun odpadu, protože obyvatelé vesnic kolem největší skládky v zemi k ní zablokovali přístup a chtějí si vynutit její uzavření.
Odpadková krize prohloubila dlouhodobé ochromení libanonského politického systému. Země nemá od loňského května prezidenta, protože parlament není schopen jej zvolit. Situaci v politicky a nábožensky rozděleném Libanonu zhoršuje válka v sousední Sýrii a s ní související uprchlická krize.
"Jestliže to takto půjde dál, směřujeme ke zhroucení. Na tom se nechci podílet," řekl premiér Salám v televizním vystoupení. Sobotní použití síly proti demonstrantům označil za nepřijatelné a řekl, že příslušní činitelé budou pohnáni k odpovědnosti. Naznačil, že pokud jeho vláda nerozhodne o řešení problému odpadu na čtvrtečním zasedání, "pak je zbytečná".
Salámovo odstoupení by podle agentury Reuters vyvolalo ústavní krizi. V Libanonu musí nového premiéra jmenovat prezident, úřadujícím prezidentem je ale nyní ze své funkce právě Salám.
Salám také varoval před finančním kolapsem a poukázal na to, že vláda příští měsíc zřejmě nebude schopna vyplatit státním zaměstnancům mzdy. Přestává být také schopna vydávat nové dluhopisy, což by znamenalo neschopnost splácet dluhy a státní bankrot. Státní dluh Libanonu činí 143 procent hrubého domácího produktu, řekl Reuters zdroj z vlády.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist