Washington si údajně stěžoval v Pekingu, že do Spojených států vysílá agenty, kteří se pokouší přimět uprchlé Číňany k návratu.

Tito lidé přicházejí do USA pravděpodobně jako turisté nebo na obchodní víza, informoval deník New York Times s odvoláním na americké vládní zdroje. Jedním z lidí, po němž Čína pátrá, je prý uprchlý bratr předního poradce někdejšího prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Spojené státy jsou stále více zneklidněné přítomností těchto lidí. Washington proto údajně nedávno Čínu požádal, aby s touto praxí přestala. 

Na seznamu lidí, po nichž agenti pátrají, je prý i muž, jehož bratr a exprezidentův poradce Ling Ťi-chua byl v červenci v Číně obviněn z korupce a vyloučen z řad komunistů.

Pronásledování Ling Wan-čchenga, který odešel do USA před více než rokem, když doma upadl v nemilost úřadů, by podle zdrojů listu mohlo zkomplikovat i zářijovou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Bílém domě.

Podle amerického listu jde o tajné agenty odpovědné za trestní stíhání a podřízené čínskému ministerstvu veřejné bezpečnosti, které prý bylo pověřeno operací Hon na lišku. Ta spočívá ve vypátrání čínských emigrantů, kteří mají být zastrašovacími taktikami přinuceni k návratu do Číny. Jejich součástí jsou prý například i hrozby příbuzným, které zanechali uprchlíci ve své rodné zemi.

V některých případech jde údajně i o to, dostat zpět do Číny nezákonně získané peníze. Operace je prý součástí populární protikorupční kampaně čínského prezidenta. Činnost agentů údajně zintenzivnila v posledních měsících.

Podle údajů čínského ministerstva bylo od roku 2014 přivedeno zpět 930 podezřelých.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist