Washington si údajně stěžoval v Pekingu, že do Spojených států vysílá agenty, kteří se pokouší přimět uprchlé Číňany k návratu.

Tito lidé přicházejí do USA pravděpodobně jako turisté nebo na obchodní víza, informoval deník New York Times s odvoláním na americké vládní zdroje. Jedním z lidí, po němž Čína pátrá, je prý uprchlý bratr předního poradce někdejšího prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Spojené státy jsou stále více zneklidněné přítomností těchto lidí. Washington proto údajně nedávno Čínu požádal, aby s touto praxí přestala. 

Na seznamu lidí, po nichž agenti pátrají, je prý i muž, jehož bratr a exprezidentův poradce Ling Ťi-chua byl v červenci v Číně obviněn z korupce a vyloučen z řad komunistů.

Pronásledování Ling Wan-čchenga, který odešel do USA před více než rokem, když doma upadl v nemilost úřadů, by podle zdrojů listu mohlo zkomplikovat i zářijovou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Bílém domě.

Podle amerického listu jde o tajné agenty odpovědné za trestní stíhání a podřízené čínskému ministerstvu veřejné bezpečnosti, které prý bylo pověřeno operací Hon na lišku. Ta spočívá ve vypátrání čínských emigrantů, kteří mají být zastrašovacími taktikami přinuceni k návratu do Číny. Jejich součástí jsou prý například i hrozby příbuzným, které zanechali uprchlíci ve své rodné zemi.

V některých případech jde údajně i o to, dostat zpět do Číny nezákonně získané peníze. Operace je prý součástí populární protikorupční kampaně čínského prezidenta. Činnost agentů údajně zintenzivnila v posledních měsících.

Podle údajů čínského ministerstva bylo od roku 2014 přivedeno zpět 930 podezřelých.