Počet běženců, kteří se snaží proniknout do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem u města Calais, výrazně klesl. Nyní se snaží do tunelu každou noc dostat v průměru 150 lidí, koncem minulého měsíce to přitom byly až 2000 lidí denně. Uvedl to provozovatel tunelu, kterého dnes citoval britský server BBC.

Za značný pokles pokusů o proniknutí do tunelu podle provozovatele může zpřísnění bezpečnostních opatření. Britská vláda tvrdí, že za zlepšení bezpečnosti utratí sedm milionů liber. Peníze dala například na dodatečné oplocení, které má migrantům ztížit přístup na nástupiště a do vlaků.

Společnost Eurotunnel, která podmořské spojení mezi Francií a Británií spravuje, uvedla, že některé běžence drží ve větší vzdálenosti také větší počet policistů. Většinu pokusů o průnik do terminálu se prý podařilo zmařit. Celkově je prý ale těchto pokusů nadále "nepřijatelně" mnoho.

Uprchlíci začali podmořský tunel k ilegálním cestám do Británie hromadně využívat poté, co přístav v Calais, odkud vyplouvají trajekty, v červnu a v červenci blokovalo několik stávek. Běženci se pokoušeli dostat do vlakových souprav, které tunelem převážejí kamiony.