V neděli 28. června bylo na Floridě slunečné počasí a na kosmodromu US Air Force na Cape Canaveral vládl optimismus. Předchozí lety rakety Falcon 9 a bezpilotní kosmické lodě Dragon společnosti SpaceX k Mezinárodní kosmické stanici byly triumfem soukromé astronautiky a nyní už to měl být jen další z rutinních startů.

Dohady kolem příčin

Motory prvního stupně rakety se zažehly v 10:21 hodin místního času a 139 vteřin šlo všechno dobře. Pak se ale ve výšce okolo 30 kilometrů objevil kolem trysek oblak páry a dosud nadšené hlasy televizních komentátorů zaraženě zmlkly. Vzápětí stroj zmizel v ohnivé kouli a proměnil se v déšť trosek snášejících se do vod Atlantiku.

"Falcon 9 začal mít problémy krátce před dohořením motorů prvního stupně," napsal na Twitteru šéf SpaceX Elon Musk. "Až provedeme analýzu dat, řekneme víc."

Později oznámil, že čidla před havárií zaznamenala zvýšený tlak v nádrži s okysličovadlem druhého stupně, což mohlo být příčinou exploze. Na následující tiskové konferenci ale lidé ze SpaceX uvedli, že data stále zpracovávají. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se