Pátrání po pohřešovaném letadle malajsijských aerolinií, které loni i s 239 lidmi na palubě beze stopy zmizelo během letu z Kuala Lumpuru do Pekingu, se rozšířilo i na souostroví Maledivy. Důvodem jsou zprávy, že lidé viděli v moři plavat předměty připomínající kusy letadla.

Malajsijský ministr dopravy v pondělí oznámil, že na ostrovy v Indickém oceánu vyšle tým expertů, kteří by měli prozkoumat nalezené předměty a posoudit, zda jde o trosky zříceného letounu Boeing 777. Už koncem července se našly na francouzském ostrově Réunion zbytky letadla, které podle malajsijských úřadů pocházejí právě z pohřešovaného boeingu.

Záhadu týkající se osudu letadla, které zmizelo z leteckých radarů 8. března 2014, už přes rok intenzivně řeší odborníci z několika zemí. Ti zatím došli jen k závěru, že stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře.

Pátrání v odlehlé části Indického oceánu, kde se podle výpočtů stroj zřejmě zřítil, nepřineslo žádné výsledky.

Prvními hmatatelnými důkazy o havárii mohou být trosky nalezené na Réunionu: kus křídla vyplavený na břeh tohoto ostrova podle malajsijských úřadů zcela jistě pochází z havarovaného stroje na lince MH370.

Francouzští experti ale závěry svých analýz ještě nezveřejnili.

Malajsie požádala po nalezení údajných trosek na Réunionu o spolupráci rovněž další země v regionu. Do pátrání se zapojily úřady na ostrově Mauricius, podobný postup zvažují například i na Madagaskaru, Komorách či Seychelách.

"Sbíráme všechny neidentifikované předměty a uchováváme je ve skladu tak, aby se k nim malajsijské úřady mohly dostat, podrobit je analýze a zjistit, zda pocházejí z pohřešovaného letadla," uvedl v prohlášení úřad maledivské vlády.

"My sami analýzy provádět nebudeme, posíláme ale fotografie nalezených předmětů a čekáme na odezvu," stojí dále v dokumentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist