Francie podle moskevského Kremlu zaplatila odškodnění za zrušenou smlouvu ohledně dodávky vrtulníkových lodí Mistral. Rusko považuje spor za zcela vyřešený, informovala agentura Reuters.

Zprávy z minulého týdne hovořily o odškodném 1,2 miliardy eur (32 miliard korun), francouzský prezident takovou dohodu ale popřel.

Podle nových informací k dohodě dospěl ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek François Hollande během telefonického hovoru. Kreml v prohlášení uvedl, že Francie už peníze, které jí Rusko za lodi zaplatilo, poslala zpět. 

Po vyřízení všech formalit a odmontování ruského zařízení z jednoho z plavidel budou lodě patřit Francii. Kolik peněz už Moskva Paříži za mistraly zaplatila, ani jedna ze stran nezveřejnila. Ruská média uvedla, že Kreml uhradil zálohu ve výši 840 milionů eur.

Loď Vladivostok mělo ruské námořnictvo obdržet v listopadu 2014, ale kvůli ukrajinské krizi francouzské úřady předání plavidla odkládaly. Sevastopol pak měl podle původních plánů do Ruska zamířit letos.

Francouzská vláda smlouvu na dodávku dvou plavidel z roku 2011 loni zrušila, když Rusko násilně anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo boj východoukrajinských separatistů. Prodej vrtulníkových lodí nazvaných Vladivostok a Sevastopol byl největším zbrojním kontraktem uzavřeným mezi Ruskem a některým z členských států NATO.

Podle ředitele moskevského Centra analýz strategií a technologií Ruslana Puchova spor dopadl lépe pro Rusko, poškodil prý pověst Francie. "Paříž nedodržela slovo. Kdo si bude chtít koupit zbraně od Francie, bude mít na paměti tento případ," tvrdí Puchov.

Francouzský prezident Hollande na konci července popřel, že by už nějaká dohoda o odškodném za lodě Mistral existovala. "Jednání probíhají. Rozhodnutí přijmu v příštích týdnech," řekl minulý pátek.

Zpochybnil tím informaci, že se země dohodly na výši odškodnění, kterou přinesla minulý týden agentura RIA Novosti s odvoláním na kremelské poradce.

Plavidla třídy Mistral slouží k přepravě vojáků a vojenské techniky pro pozemní operace. Mohou převážet vyloďovací čluny, těžkou techniku, jako jsou tanky, a desítky vrtulníků.

Související