Baterie podmořského lokátoru, který by měl pomoci určit polohu zmizelého malajsijského letadla letu číslo 370, byla prošlá už rok před nehodou a mohla být vybitá. Vyplynulo to z první souhrnné zprávy zveřejněné rok po záhadném zmizení letounu s 239 osobami na palubě.

Kromě této anomálie podrobná zpráva stránku po stránce líčí naprosto normální let - a nepřináší tedy žádné vysvětlení toho, co se stalo 8. března 2014 poté, co letoun odstartoval na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu, kam ale nikdy nedoletěl. Pro samotné zmizení letadla není vybitá baterie nijak významná; jen by to znamenalo, že pátrači měli menší šanci letadlo najít v Indickém oceánu, i kdyby byli v jeho blízkosti.

Prošlá baterie byla podle zprávy v lokátoru letového záznamníku - takzvané černé skříňky - zapisujícího technické údaje o průběhu letu. Baterie v lokátoru druhé černé skříňky se záznamem rozhovorů v kabině podle vyšetřovatelů byla v pořádku.

Zpráva nezávislé vyšetřovací komise má 584 stránek. Vyšetřovatelé v ní mimo jiné do nejmenších podrobností rozebrali život všech členů posádky - jejich zdravotní a finanční záznamy, výcvik a podobně.

Vyšetřovací zpráva uvádí, že kapitán letadla, 53letý Zaharie Ahmad Shah, neměl žádné záznamy o psychických problémech včetně apatie, úzkosti či podrážděnosti. "Nedošlo k žádným podstatnějším změnám v jeho životním stylu, k mezilidskému konfliktu či rodinným problémům," píší vyšetřovatelé. "Nevykazoval také známky společenské izolace, změn ve zvycích nebo zájmech, zanedbávání své osoby či užívání drog nebo pití alkoholu."

Stejně důkladnou pozornost věnovali vyšetřovatelé dokumentaci o letadle, o rozvrhu údržby, o počasí, o komunikačních systémech a o dalších aspektech letu, které ale nevykázaly nic nezvyklého.

Čínský ministr zahraničí Wang I v neděli ujistil, že pátrání po letu MH370 bude pokračovat. Austrálie a Malajsie, které se rovněž podílejí na koordinovaném pátrání, přitom v posledních dnech naznačily, že hledání trosek Boeingu 777 by mohlo být brzy zastaveno.

Letoun společnosti Malaysia Airlines beze stopy zmizel přesně před rokem. Předpokládá se, že stroj se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neobjasněných důvodů odklonil od své trasy. Největší část cestujících tvořili Číňané.

"Pátrání po MH370 bude pokračovat," řekl Wang na okraj schůze čínského parlamentu. "Dnešek musí být těžký den pro příbuzné těch, kteří byli na palubě," citovala Wanga agentura Reuters. "Naše srdce jsou s vámi," dodal. Vláda prý těmto lidem poskytne veškerou možnou pomoc.

Zmizení letounu, které je jednou z největších záhad v dějinách letecké dopravy, si v neděli připomíná i Malajsie. V tamních nákupních centrech jsou vystaveny fotografie pohřešovaných a lidé k nim mohou psát vzkazy.

V Číně zakázali pozůstalým veřejné akce

Naopak v Číně pozůstalým úřady zakázaly veřejné akce. Policisté v Pekingu znemožnili manifestaci rodin obětí k nedělnímu výročí, informovala agentura DPA. Desítky policistů dnes uzavřely ulice kolem malajsijského velvyslanectví v Pekingu.

Mnoho pozůstalých uvedlo, že policisté se objevili i u nich doma a zakázali jim opustit domovy. Některým lidem se nicméně podařilo dostat k buddhistickému chrámu v centru Pekingu, ale policie je odtud vyhnala.

Malajsijský ministr dopravy v sobotu prohlásil, že pokud se letadlo nenajde do konce května, přehodnotí tři státy podílející se na pátrání dosavadní postup a vytvoří nový plán.

Australský premiér Tony Abbott tento týden naznačil, že v současném rozsahu nelze v pátrání pokračovat donekonečna. Austrálie akci řídí v oblasti o velikosti přibližně 60 000 kilometrů čtverečních (což zhruba odpovídá rozloze Lotyšska) ve vzdálenosti asi 1600 kilometrů západně od svého pobřeží. Náklady na akci ve výši přibližně 120 milionů australských dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) hradí společně Austrálie a Malajsie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist