Druhé největší americké aerolinky United Airlines se staly terčem čínských hackerů, údaje o jejich cestujících jsou v ohrožení. Uvedl to zpravodajský server Bloomberg.
Zřejmě stejná skupina hackerů na začátku července zaútočila na federální personální úřad v USA. Získala tak citlivá data o více než 21 milionech osob. Americký úřad přitom původně udával pětkrát menší číslo. Jedná se o jedno z největších "vloupání" do databází vládních údajů v americké historii.
Letecká společnost zaznamenala útok na své počítačové systémy na přelomu května a června. Hackerům se podařilo dostat nejen k osobním údajům cestujících, ale díky získaným informacím mohou sledovat jejich pohyb po celém světě.
Potvrdí-li se podezření, že se jedná o stejnou skupinu osob, bude množství nashromážděných dat ohromující. Při červencovém útoku na Úřad personálního řízení získali hackeři citlivé údaje o současných i bývalých federálních zaměstnancích, jejich spolupracovnících, přátelích i rodinách, včetně čísel jejich sociálního zabezpečení.
Informace, které čínská skupina ukradla od United Airlines, by mohly být použity pro sledování cest čínských průmyslníků i amerických diplomatů. "Pokud někoho sledujete, všimnete si, že letěl na Papuu-Novou Guineu 23. června, a pak zjistíte, že tam Američané letěli 22. nebo 23. června," vysvětluje vedoucí pracovník v kybernetické bezpečnosti v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu James Lewis. "Čína přesně po takových věcech pátrá, aby zjistila, co se chystá," dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist