Ostře sledovaný soudní proces s důstojnicí ukrajinského letectva obžalovanou z vraždy dvou ruských novinářů zabitých loni na východu Ukrajiny začal ve čtvrtek v ruském městě Doněck u hranic s Ukrajinou. Nadija Savčenková, která byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu, obvinění odmítá. Hrozí jí 25 let vězení. Soud ale byl zakrátko z procesních důvodů přerušen.
Místní soudce řízení pozastavil, než oblastní soud v Rostovu rozhodne o příslušnosti případu. Stalo se tak na žádost obhajoby, která usiluje o přenesení procesu do Moskvy. Soud také povolil Savčenkové schůzku s matkou a sestrou.
U městského soudu platila podle agentury TASS přísná bezpečnostní opatření. Do budovy neměli přístup ani novináři, ani západní diplomaté. Jednání soudu se odehrávalo za zavřenými dveřmi.
Podle obžaloby čtyřiatřicetiletá Savčenková jako příslušnice dobrovolnického praporu válčícího na straně vládních sil proti proruským separatistům v Donbasu na východě Ukrajiny úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů. Ti se nacházeli na kontrolním stanovišti separatistů. Ze tří ruských novinářů dva zahynuli. Savčenková prý byla zadržena v Rusku jako uprchlice.
Mluvčí ruských vyšetřovatelů generál Vladimir Markin v předvečer procesu opět prohlásil, že obžaloba disponuje "nezpochybnitelnými důkazy" o vině Savčenkové.
Obhajoba naopak tvrdí, že Ukrajinka padla do zajetí krátce před ostřelováním a smrtí novinářů. Separatisté ji pak předali Rusům; žena tedy podle advokátů byla do Ruska zavlečena.
Ukrajinská prokuratura den před procesem začala stíhat sedm Rusů, zapletených do údajného únosu Savčenkové, za což jim hrozí až deset let vězení. Jména podezřelých, kteří jsou zřejmě stíháni v nepřítomnosti, nesdělila. Prý jde o vysoce postavené hodnostáře, včetně tří soudců, kteří na Ukrajinku uvalili vazbu, dvou vyšetřovatelů a náměstka ruského ministra zahraničí.
Jeden z ruských advokátů Savčenkové Mark Fejgin dnes ráno v ukrajinské televizi tvrdil, že obě země prý jednají o výměně ženy za dva zajaté příslušníky ruských speciálních sil.
Četař Alexandr Alexandrov a kapitán Jevgenij Jerofejev byli 16. května zajati ukrajinskými vojáky u města Ščasťa v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že oba muži sice bývali vojáky, nyní ale nejsou v aktivní službě. Mezitím ukrajinští pohraničníci prý zajali dalšího ruského důstojníka.
"Jednání, nakolik vím, se vedou mezi zvláštními službami. Posuzuje se výměna Savčenkové za Alexandrova a Jerofejeva," řekl Fejgin televizi 112 a dodal, že výměna by byla nejlepším východiskem ze situace. Mezi oběma státy stále platí dohoda umožňující odeslat Savčenkovou po odsouzení k odpykání trestu do vlasti.
"Dostane 25 let. Až ji odsoudí, Moskva bude moci bez ztráty tváře vyměnit Savčenkovou za své vojáky, které zajali Ukrajinci. To je nejpravděpodobnější konec příběhu," předpověděl další obhájce Ilja Novikov v listu Gazeta Wyborcza.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist