Turecká vojenská letadla v pátek zaútočila na pozice radikálů z Islámského státu (IS) na syrském území a nejméně 40 jich zabila. Informovala o tom turecká agentura Dogan. Podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua letouny odpálily rakety z tureckého vzdušného prostoru a všechny cíle zničily. Agentura AP uvedla, že jde o zásadní změnu taktiky Turecka vůči konfliktu v sousední Sýrii. Ankara se dosud odmítala podílet na koaličních náletech, které vedou Spojené státy. Davutoglu v pátek řekl, že Ankara jedná s Washingtonem o poskytnutí jihoturecké letecké základny Incirlik k operacím v Sýrii a prezident Recep Tayyip Erdogan to potvrdil.

Turecké stroje F-16 v noci na pátek zasáhly tři cíle v Sýrii v rámci letecké operace, která byla podle listu Hürriyet odvetou za čtvrteční útok na turecké vojáky.

Letadla odstartovala z turecké základny v Diyarbakiru a Davutoglu ujistil, že stroje nenarušily syrský vzdušný prostor. Mezi zasaženými cíli jsou dvě velicí stanoviště na syrské hranici proti tureckému pohraničnímu městu Kilis a shromaždiště lidí z IS. O život přišlo podle prvních zpráv asi 40 lidí.

Letecký útok následoval den poté, co při přeshraničních střetech mezi ozbrojenci z IS a tureckou armádou přišel ve čtvrtek o život jeden voják a další dva utrpěli zranění. Násilností podél 900 kilometrů dlouhé hranice mezi oběma státy v posledních dnech výrazně přibylo. V pondělí zaútočil sebevražedný atentátník, patrně napojený na IS, na prokurdské aktivisty v kulturním centru ve městě Suruç, ležícím zhruba deset kilometrů od syrského pohraničního města Kobani. Usmrtil 32 převážně mladých lidí a dalších 100 zranil.

Turecká armáda kvůli incidentům posílila ostrahu hranic a podle Washingtonu povolila Ankara Američanům používat k náletům na pozice IS leteckou základnu Incirlik. Podle tureckého tisku se Turecko s USA dohodlo také na dodržování bezletové zóny nad částí syrsko-turecké hranice. Jde o úsek mezi městy Džarábulus a Máraa v provincii Halab. Bezletové pásmo má být široké až 50 kilometrů.

Davutoglu v pátek řekl, že o poskytnutí Incirliku se stále vyjednává. Ankara si prý přeje zlepšit koordinaci se zeměmi, které jsou zapojeny do bojů proti IS. "Turecko nemůže přihlížet, jestliže na ně útočí Kurdové, levicoví extremisté a IS," řekl.

Erdogan prohlásil, že operace proti extremistům budou pokračovat a že ta páteční byla první. "Musejí složit zbraně, jinak ponesou důsledky," řekl. Turecko se podle něj rozhodlo změnit dosavadní taktiku vzhledem na změněnou situaci na severu Sýrie. Základna v Incirliku bude dána k dispozici za určitých podmínek.

V rámci boje proti terorismu zahájila ráno policie rozsáhlou operaci proti islamistům a členům v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Operace se týká 13 tureckých provincií. Zatčeno bylo 297 lidí, jedna žena při střetu s policisty zemřela. Mezi asi stovkou lidí, kteří byli zadrženi v Istanbulu, bylo přes 30 cizinců. Do operace bylo nasazeno zhruba 5000 policistů, kteří měli ze vzduchu podporu vrtulníků.

Na istanbulském předměstí Bagcilar přišla o život jedna žena, když se policisté snažili dostat se do domu, kde chtěli zatýkat. Premiér prohlásil, že páteční razie nebyla izolovanoou akcí, ale součástí bezpečnostních operací, které budou pokračovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist