Turecká vojenská letadla v pátek zaútočila na pozice radikálů z Islámského státu (IS) na syrském území a nejméně 40 jich zabila. Informovala o tom turecká agentura Dogan. Podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua letouny odpálily rakety z tureckého vzdušného prostoru a všechny cíle zničily. Agentura AP uvedla, že jde o zásadní změnu taktiky Turecka vůči konfliktu v sousední Sýrii. Ankara se dosud odmítala podílet na koaličních náletech, které vedou Spojené státy. Davutoglu v pátek řekl, že Ankara jedná s Washingtonem o poskytnutí jihoturecké letecké základny Incirlik k operacím v Sýrii a prezident Recep Tayyip Erdogan to potvrdil.

Turecké stroje F-16 v noci na pátek zasáhly tři cíle v Sýrii v rámci letecké operace, která byla podle listu Hürriyet odvetou za čtvrteční útok na turecké vojáky.

Letadla odstartovala z turecké základny v Diyarbakiru a Davutoglu ujistil, že stroje nenarušily syrský vzdušný prostor. Mezi zasaženými cíli jsou dvě velicí stanoviště na syrské hranici proti tureckému pohraničnímu městu Kilis a shromaždiště lidí z IS. O život přišlo podle prvních zpráv asi 40 lidí.

Letecký útok následoval den poté, co při přeshraničních střetech mezi ozbrojenci z IS a tureckou armádou přišel ve čtvrtek o život jeden voják a další dva utrpěli zranění. Násilností podél 900 kilometrů dlouhé hranice mezi oběma státy v posledních dnech výrazně přibylo. V pondělí zaútočil sebevražedný atentátník, patrně napojený na IS, na prokurdské aktivisty v kulturním centru ve městě Suruç, ležícím zhruba deset kilometrů od syrského pohraničního města Kobani. Usmrtil 32 převážně mladých lidí a dalších 100 zranil.

Turecká armáda kvůli incidentům posílila ostrahu hranic a podle Washingtonu povolila Ankara Američanům používat k náletům na pozice IS leteckou základnu Incirlik. Podle tureckého tisku se Turecko s USA dohodlo také na dodržování bezletové zóny nad částí syrsko-turecké hranice. Jde o úsek mezi městy Džarábulus a Máraa v provincii Halab. Bezletové pásmo má být široké až 50 kilometrů.

Davutoglu v pátek řekl, že o poskytnutí Incirliku se stále vyjednává. Ankara si prý přeje zlepšit koordinaci se zeměmi, které jsou zapojeny do bojů proti IS. "Turecko nemůže přihlížet, jestliže na ně útočí Kurdové, levicoví extremisté a IS," řekl.

Erdogan prohlásil, že operace proti extremistům budou pokračovat a že ta páteční byla první. "Musejí složit zbraně, jinak ponesou důsledky," řekl. Turecko se podle něj rozhodlo změnit dosavadní taktiku vzhledem na změněnou situaci na severu Sýrie. Základna v Incirliku bude dána k dispozici za určitých podmínek.

V rámci boje proti terorismu zahájila ráno policie rozsáhlou operaci proti islamistům a členům v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Operace se týká 13 tureckých provincií. Zatčeno bylo 297 lidí, jedna žena při střetu s policisty zemřela. Mezi asi stovkou lidí, kteří byli zadrženi v Istanbulu, bylo přes 30 cizinců. Do operace bylo nasazeno zhruba 5000 policistů, kteří měli ze vzduchu podporu vrtulníků.

Na istanbulském předměstí Bagcilar přišla o život jedna žena, když se policisté snažili dostat se do domu, kde chtěli zatýkat. Premiér prohlásil, že páteční razie nebyla izolovanoou akcí, ale součástí bezpečnostních operací, které budou pokračovat.