Britský premiér David Cameron plánuje uspořádat referendum o setrvání země v EU, které slíbil svolat do konce roku 2017, už v červnu 2016. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na deník The IndependentNikdo z britských představitelů to zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Cameron se podle deníku chystá oficiálně oznámit datum lidového hlasování na výroční konferenci své Konzervativní strany v říjnu. Vedení strany se k tvrzení listu The Independent dosud nevyjádřilo. Mluvčí premiérovy kanceláře podle zahraničních médií zprávu odmítli komentovat.

Britská vláda na svém portálu v minulých dnech sdělila, že předala volební komisi a oběma komorám parlamentu návrh pravidel, za jakých by se referendum k EU mělo uskutečnit. "Chceme konzultovat návrh s volební komisí přes léto a uvítáme názory, které v této době vyjádří zákonodárci," cituje portál konzervativního poslance a spoluautora návrhu Davida Lidingtona.

Hlavním důvodem pro uspíšení referenda je podle The Independent to, že Cameron nechce, aby se toto důležité hlasování uskutečnilo v roce, kdy se konají významné volby také ve Francii a Německu. Francouzský deník Le Monde usoudil, že Cameron chce referendum dříve asi i z důvodu současné řecké krize a možnosti, že Řecko opustí eurozónu.

Francouzský konzervativní deník Le Figaro považuje údajné termíny referenda a jeho vyhlášení za "velmi pravděpodobné". Cameron tak podle listu doufá, že tím dotlačí své evropské partnery k rychlým ústupkům vůči Londýnu.

Článek britského listu vyšel v době, kdy britský ministr financí George Osborne zahajuje návštěvu Paříže, kde bude usilovat o francouzskou podporu reformám EU, kterými Londýn podmiňuje svou podporu členství země v unii. "Referendum v Británii je příležitost pro reformy celé EU," uvede ve Francii Osborne v projevu, jehož úryvky Britové podle AFP předem zveřejnily.

Cameron a jeho konzervativci na počátku května nečekaně jasně vyhráli britské parlamentní volby se slibem vyjednat s evropskými partnery pro Británii nové podmínky jejího členství v EU a následně uspořádat o členství Británie v takto reformované unii do konce roku 2017 referendum.

Britský premiér chce dosáhnout toho, aby pro Británii neplatila teze z Lisabonské smlouvy o budování "stále těsnější unie". Cameron rovněž žádá omezení sociálních výhod pro lidi, kteří z jiných členských zemí unie přijíždějí za prací do Británie, a ochranu zájmů těch členských zemí, které jsou v Evropské unii, ale nehodlají se stát členy eurozóny. Některé požadavky Londýna jsou například pro Paříž a Berlín prý nepřijatelné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist