Turecká vojenská letadla v pátek večer bombardovala tábory Strany kurdských pracujících (PKK) v sousedním Iráku. Podle agentury AFP o tom informoval mluvčí PKK. Potvrdil to úřad premiéra Ahmeta Davutoglua. Nálety na Kurdy následovaly po útocích na radikály z Islámského státu (IS) působící v Sýrii. Turecko se jimi připojilo k zemím, které zasáhly do syrských bojů. S USA se podle tureckého ministerstva zahraničí Ankara dohodla na tom, že na syrsko-turecké hranici vznikne pásmo, z něhož budou vytlačeni bojovníci IS.
Jedná se o první případ, kdy Turecko udeřilo na Kurdy v severním Iráku od mírové dohody mezi Ankarou a zmíněnou povstaleckou skupinou, která byla oznámena v roce 2013.
Turecká Strana kurdských pracujících po útocích vypověděla mírová jednání s Ankarou. Nemají už prý smysl.
Napětí mezi tureckou vládou a Kurdy se vystupňovalo v posledních dnech poté, co sebevražedný atentát připisovaný Islámskému státu (IS) v tureckém pohraničním městě Suruç zabil 32 lidí. Kurdské skupiny obviňují tureckou vládu, že s Islámským státem nebojuje. Ve středu se PKK přihlásila k odpovědnosti za smrt dvou policistů nedaleko města Sanliurfa obývaného převážně Kurdy.
V pátek zahájila turecká armáda rovněž první operace zaměřené proti radikální skupině Islámský stát v Sýrii. Při dvou útocích v pátek ráno a večer zahynulo údajně několik desítek bojovníků IS.
Páteční letecké útoky proti Straně kurdských pracujících se soustředily na pozice PKK v horách na severu provincie Dahúk, která se nachází v autonomním iráckém regionu Kurdistánu. "Zhruba v jedenáct hodin večer místního času (10 hodin středoevropského času) turecká vojenská letadla zahájila bombardování našich pozic poblíž hranice. Nálety byly doprovázeny silnou dělostřeleckou palbou," řekl v pátek AFP mluvčí PKK Bakhtiar Dogan.
Strana kurdských pracujících je v Turecku zakázaná, má ale několik výcvikových táborů v irácké provincii Dahúk, jež rovněž sousedí s kurdskými regiony Sýrie.
Podle mluvčího turecké letouny přeletěly pohoří nacházející se severně od metropole iráckého Kurdistánu Irbílu, které je útočištěm politického vedení PKK, ale nebombardovaly je.
Turecko se dosud do bojů v Sýrii nevměšovalo, ale citlivě reagovalo na pohraniční incidenty. Přijalo na své území téměř dva miliony syrských uprchlíků a od počátku syrské války ostře vystupuje proti syrskému prezidentovi Bašárovi Asadovi, přičemž v minulosti bylo jeho spojencem.
Ankara také prosazovala vytvoření nárazníkové zóny, aby lépe chránila své pohraničí. Vyjednávala o tom v minulých dnech s USA a podle tureckého ministerstva zahraničí bude zóna vytvořena. Turecký tisk píše, že půjde o úsek dlouhý 98 kilometrů mezi městy Džarábulus a Máraa v provincii Halab, což je zhruba desetina syrsko-turecké hranice. Zóna má být široká 40 kilometrů.
Turecký list Hürriyet píše o obratu v taktice v boji proti IS, protože poprvé se dohodli klíčoví spojenci USA a Turecko. Nálety, kterými bude bezpečnost v zóně zajištěna, budou provádět hlavně americká letadla, jimž dá Turecko k dispozici základnu v jihotureckém Incirliku. Turecko bude do operací zasahovat, jen bude-li to nezbytné. Poskytne k tomu nejen svá letadla, ale také dělostřelectvo. Kvůli bojům u hranice už v minulých dnech posílilo jednotky na hranici.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist