Letošní červen byl podle amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA) nejteplejším šestým měsícem roku od počátku měření v roce 1880. Informovaly o tom v úterý světové agentury. Průměrná teplota povrchu pevniny a oceánů byla o 0,88 stupně Celsia vyšší než průměr 20. století, který tvořil 15,5 stupně.
Letošní červen tak překonal i stejný měsíc loňského roku, který dosud držel teplotní rekord.
Mimořádná byla podle NOAA ale celá první polovina roku, teplotní rekord pokořily hned čtyři měsíce. Od počátku ledna do konce června ležela teplota průměrně o 0,85 stupně Celsia výše než činil průměr. Celý první půlrok 2015 tak rovněž pokořil rekord, který dosud držela se 14,4 stupně Celsia první polovina roku 2010.
"Je téměř vyloučené, že by se rok 2015 nestal nejteplejším zaznamenaným rokem," uvedla zástupkyně NOAA Jessica Blundenová.
Vedra ve Francii zabila na 700 lidí. Meteorologové varují před další vlnou - čtěte ZDE
Tu bouřku obleť zprava. V Brně vymysleli aplikaci, která radí pilotům s počasím - čtěte ZDE
Červen byl teplý téměř po celé planetě. Mimořádná vedra zasáhla především Španělsko, Rakousko a části Austrálie a Jižní Ameriky. V jižním Pákistánu kvůli horkům zemřelo více než 1200 lidí. Už v květnu vedro zabíjelo i v Indii, vyžádalo si tu přes 2000 životů.
Měsíční rekord vysokých teplot padl na světě od roku 2000 už pětadvacetkrát, měsíční rekord nízkých teplot ale naposledy v roce 1916.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist