Vedra na přelomu června a července ve Francii zabila na 700 lidí, oznámila ve čtvrtek francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Je to podle ní výrazně méně, než při podobných vysokých teplotách v minulosti. Úřady ale další vlnu veder očekávají už v příštích dnech.

Při podobných vedrech v roce 2006 si podle ministryně vysoké teploty a sucho vyžádaly 2100 mrtvých, v roce 2003 dokonce asi 15 tisíc úmrtí.

"Nedávná vedra potvrdila, že naše zdravotní opatření jsou účinná," uvedla Touraineová v prohlášení pro místní tisk.

Úřady v době veder například vytvářely v obchodních centrech a jinde ve městech zóny, kde se lidé mohli schovat před horkem a osvěžit. Záchranáři také osobně komunikovali s domácnostmi se starými lidmi, které vedra nejvíce ohrožují, a preventivně jim pomáhali.

Meteorologická služba ve Francii ve čtvrtek varovala, že francouzské území zasahuje další vlna veder. Na většině území včetně Paříže se v nadcházejících dnech očekávají teploty kolem 35 stupňů Celsia, na jihu místy kolem 40 stupňů Celsia. Nejvyšší pohotovost byla až do pátečního večera už vyhlášena v regionech Rhônes-Alpes a Auvergne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist