Místních voleb, které se konaly v neděli v Severní Koreji, se zúčastnilo 99,97 procenta voličů. Oznámila to severokorejská oficiální tisková agentura KCNA, podle níž k urnám nepřišli pouze ti lidé, kteří nebyli v době hlasování v zemi. Účast ve volbách se očekává od všech oprávněných voličů; pokud se hlasování chce někdo vyhnout, znamená to pro něj zpravidla tvrdé postihy. Ze stejných důvodů si také nikdo z voličů netroufne nesouhlasit s navrženými kandidáty, uvádějí světové agentury.

Pro režim diktátora Kim Čong-una volby představují argument podporující údajnou existenci demokracie v zemi. Ve skutečnosti jde ale o předem připravené představení. Pro každý volební okrsek je vybrán vždy jen jeden uchazeč, u něhož mohou hlasující zaškrtnout variantu "ano", nebo "ne". Záporné hlasy se odevzdávají do jiné urny než hlasy kladné. 

Agentura KCNA napsala, že všechny volební místnosti "byly slavnostně vyzdobeny" a že voliči při odevzdávání hlasů novým zastupitelům provincií, měst a okresů radostně "zpívali a tančili".

Nedělní hlasování bylo prvními místními volbami, které se uskutečnily za vlády mladého vůdce Kim Čong-una. Ten se ujal moci po smrti svého otce Kim Čong-ila koncem roku 2011.

Při předchozích místních volbách v červenci 2011 bylo zvoleno 28 116 uchazečů o místa zastupitelů místních orgánů, aniž někdo hlasoval proti navrženým kandidátům, napsal deník The Guardian.

Loni se v KLDR konaly parlamentní volby a všech 687 navržených kandidátů dostalo 100 procent hlasů, přičemž volební účast dosáhla rovněž 99,97 procenta. 

Analytici, kteří se snaží odhadnout vývoj severokorejské politické scény, volby sledují mimo jiné proto, aby zjistili, zda mezi kandidáty nechybí některé ze známých osobností. Podle jihokorejské rozvědky provedl vůdce Kim Čong-un od svého nástupu k moci řadu čistek, při nichž se zbavil desítek vysokých činitelů. Popravit nechal i kdysi jednoho z nejmocnějších mužů v zemi, svého strýce Čang Song-tcheka.

Pro severokorejské úřady jsou zase volby způsobem, jak kontrolovat místo pobytu občanů a na základě neodevzdaných hlasů zjistit případnou nepovolenou činnost. Absence může znamenat, že dotyčný tajně proklouzl přes hranice do Číny, kde pracuje za vyšší plat, nebo že cestuje po Severní Koreji bez formálního povolení. Anebo se může jednat o vojáky, kteří nedovoleně opustili kasárna. Úřady pak volební údaje využívají k dalšímu vyšetřování a zatýkání.

Související