Dolní komora japonského parlamentu ve čtvrtek schválila zákony, které za určitých podmínek umožní nasadit japonskou armádu v zahraničí, vůbec poprvé od druhé světové války. Informují o tom zahraniční agentury.
Schválené normy zásadním způsobem mění bezpečnostní politiku země. Nynější poválečná pacifistická ústava totiž Japonsku zakazuje používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany země.
Hlasování přišlo den poté, co vláda prosadila zákony nejprve v parlamentním výboru, a to i navzdory stupňujícím se protestům veřejnosti. Opozice hlasování bojkotovala a odešla z jednací místnosti.
Premiér Šinzó Abe usiluje o posílení role armády kvůli narůstajícím mocenským ambicím Číny v regionu a rovněž by rád přispěl k mezinárodnímu úsilí o mírové řešení konfliktů. Jeho kroky již ocenil velký spojenec Japonska - Spojené státy.
Kritici naopak tvrdí, že nové zákony mohou Japonsko zatáhnout do vleklých konfliktů, do kterých jsou USA zapojeny po celém světě. Zároveň jde podle nich o porušení článku devět poválečné pacifistické ústavy. Ta vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.
"Bezpečnostní situace okolo Japonska je čím dál tím obtížnější," uvedl japonský premiér po hlasování. "Tyto zákony jsou důležité, abychom ochránili životy japonských občanů a zabránili válce," dodal.
Čínská diplomacie ve své první reakci uvedla, že krok Japonska zpochybňuje poválečný závazek země, že "půjde cestou mírového rozvoje". Jak ministerstvo zahraničí dodalo, Japonsko by se mělo poučit ze své historie.
Poslední průzkumy veřejného mínění ukázaly, že zhruba 80 procent Japonců má s novými zákony problém, většina z nich se domnívá, že jsou protiústavní, uvedla agentura AP. Proti zákonům vyšly již ve středu do ulic tisíce protestujících, kteří drželi transparenty s nápisy jako 'Ne válce', 'Ne zabíjení' a vyzývali premiéra Abeho k odstoupení.
Podle organizátorů se jich sešlo před budovou parlamentu až 100 000 a někteří tam zůstali dlouho do noci. Další demonstrace jsou v plánu i na čtvrtek.
Nové zákony ruší zeměpisná omezení pro operace japonské armády. Další změnou je to, že by Japonsko mělo mít možnost bránit nejen sebe, ale i napadené spojence. Nová legislativa by rovněž rozšířila americko-japonskou bezpečnostní alianci.
Zákony se nyní přesouvají do horní komory parlamentu, která o nich bude jež bude mít ve schvalování poslední slovo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist