Počet vyhlášených poplachů pro záchytné stíhačky japonské armády vzrostl v posledních letech téměř na úroveň z dob studené války. Informovala o tom ve středu vláda v Tokiu, podle níž je důvodem rostoucí aktivita čínských a ruských letadel v regionu.

Za roční období do letošního 31. března japonské stíhačky vzlétly při poplachu v 943 případech, což je jen o jeden start méně než při rekordním počtu vzletů z roku 1984. Většinu poplachů vyvolaly stroje z Číny a Ruska, které se nebezpečně přiblížily k hranicím Japonska.

Japonské ministerstvo obrany zaznamenalo o 133 podobných incidentů více než v roce předchozím. V případě čínských letadel problémy působily především bojové letouny, které se blížily k ostrovům ve Východočínském moři, na něž si dělají nároky Peking i Tokio. Žádný z čínských strojů ale prý japonský vzdušný prostor neporušil.

Ještě před deseti lety byl počet poplachů pro letadla japonské armády velmi nízký, v roce 2004 jich bylo vyhlášeno jen 141. Za posledních deset let ale výrazně vzrostl počet záchytných akcí, při nichž japonské stíhačky vzlétly sledovat či eskortovat cizí stroje v souvislosti s rostoucí vojenskou aktivitou Číny v regionu. Čínská letadla se údajně často pohybovala také nedaleko jihojaponského ostrova Okinawa.

Ruské letecké aktivity se prý týkaly hlavně průzkumných letů kolem Japonska v dubnu loňského roku. Bylo to poté, co Spojené státy a Jižní Korea provedly tradiční společné vojenské cvičení, zatímco Severní Korea testovala vlastní raketu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist