Německý soud ve středu uložil bývalému dozorci v nacistickém koncentračním táboře Osvětim Oskaru Gröningovi čtyři roky vězení. Podle agentury DPA tak uznal jeho spoluvinu za zabití 300 tisíc lidí. Nyní 94letý bývalý dobrovolník jednotek SS během procesu přiznal morální vinu. Prokuratura žádala trest odnětí svobody ve výši tří a půl roku, obhajoba zproštění viny.

O tom, zda Gröningův zdravotní stav umožňuje výkon trestu, musí ještě podle DPA rozhodnout státní zastupitelství. Předpokládá se, že pokud by skutečně do vězení nastoupil, celé čtyři roky by v káznici nezůstal. Prokuratura totiž ještě před vynesením verdiktu uvedla, že až 22 měsíců z trestu by mohlo být jako kompenzace za průtahy považováno za odpykaných, neboť Gröninga bylo možné odsoudit již v rámci vyšetřování na přelomu 70. a 80. let. Tehdejší trestní řízení ale bylo zastaveno.

Podle Efraima Zuroffa, ředitele jeruzalémské kanceláře Centra Simona Wiesenthala, je rozsudek zasloužený. "Doufáme, že to německé úřady povzbudí, aby stíhaly další případy," sdělil Zuroff agentuře DPA. "Tento případ byl pro nás velmi, velmi důležitý, dodal. Proces s Gröningem je považován za jeden z posledních s válečnými zločinci z dob nacistické éry.

Gröning v Osvětimi působil do roku 1944. Obžaloba se soustředila na takzvanou maďarskou akci v období mezi květnem a červencem 1944, kdy nacisté do vyhlazovacího tábora transportovali více než 420 tisíc maďarských Židů. Právě z podílu na smrti 300 tisíc z nich se obžalovaný zodpovídal.

Podle prokuratury i podle svého prohlášení se Gröning neúčastnil přímo násilností, pracoval prý pouze na odklízení zavazadel deportovaných vězňů a v evidenci. Média ho proto označují za osvětimského účetního. Podle obžaloby však svou prací podporoval systematické vyvražďování; proto čelil obvinění z napomáhání k trestnému činu.

Gröning v dřívějších rozhovorech s novináři řekl, že se rozhodl o své minulosti veřejně promluvit poté, co se v poslední době setkal s popíráním holokaustu. Opakovaně ale trval na tom, že on sám se žádného zločinu nedopustil.

Související