Asi 800 lidí se v úterý v Budapešti zúčastnilo protestu proti výstavbě plotu, který má zabránit přílivu ilegálních imigrantů do Maďarska. Demonstranti po vládě Viktora Orbána požadovali, aby stavbu zastavila a naopak poskytla více podpory uprchlíkům, kteří žádají o azyl v Evropské unii.

Několika demonstrantům se podařilo překonat provizorní bariéry, které byly postaveny před budovou parlamentu v maďarské metropoli. Šlo o symbolický krok, kterým dali najevo svůj nesouhlas s výstavbou čtyřmetrového plotu, která začala tento týden, uvedla agentura AP.

Aktivistka Amy Rodgersová z organizace MigSzol, která pomáhá migrantům a uprchlíkům, vládu požádala, aby otevřela více uprchlických táborů. Evropská unie by podle ní měla zajistit, aby existoval i legální způsob, jak by se uprchlíci mohli dostat do Evropy. Orbánův kabinet rovněž zkritizovala za jeho billboardovou kampaň proti imigrantům, ve které jsou slogany jako "Když přijedeš do Maďarska, nemůžeš brát práci Maďarům".

"Aby tento kontinent začal vypadat trochu lidštěji, je potřeba udělat mnoho věcí. Věc, kterou ale určitě nepotřebujeme, je tento plot," dodala Amy Rodgersová.

Do Maďarska letos dorazilo okolo 80 tisíc migrantů a uprchlíků, v posledních týdnech jich bylo vždy 800 až 1000 denně. Většina z nich v Maďarsku požádá o azyl, ale zamíří do dalších zemí EU ještě předtím, než se o jejich žádosti rozhodne.

O výstavbě plotu rozhodla maďarská vláda 17. června s cílem uzavřít zelenou hranici a zabránit přílivu ilegálních imigrantů. Plot má vést po celé délce 175 kilometrů dlouhé hranice Maďarska se Srbskem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist