Severní Korea v úterý oznámila, že u příležitosti 70. výročí osvobození od japonské koloniální nadvlády chystá amnestii. Úřady nicméně neuvedly, kolik vězňů bude omilostněno. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Informovala o tom agentura AFP.

Počet vězňů v severokorejských káznicích není přesně znám, podle odhadů organizací pro lidská práva jich bude kolem 200 000. Většina z nich je přitom zadržována z politických důvodů, nikoliv za spáchané zločiny, píše agentura AFP. Mezi vězni je i mnoho žen a dětí. 

Obsáhlá zpráva zveřejněná loni vyšetřovacím výborem OSN uvádí, že řada obviněných je uvězněna bez soudního procesu, běžné je podle zprávy i bití a sexuální zneužívání vězňů.

Výbor odhadl, že "v posledních 50 letech zahynuly v severokorejských vězeňských táborech statisíce politických vězňů". Systematické mučení a zabíjení odpůrců režimu je prý srovnatelné se zvěrstvy, která páchali nacisté.

Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA sdělila, že amnestie se bude týkat vězňů "usvědčených ze zločinů proti své zemi a svému lidu". Stát přitom prý přijme praktická opatření, aby "pomohl propuštěným najít" nový život a práci.

V KLDR jsou v současnosti zadržováni rovněž čtyři Jihokorejci obvinění ze špionáže nebo ilegálního vstupu na severokorejské území. Nepředpokládá se však, že by se některého z nich omilostnění týkalo. 

Severní Korea při významných výročích amnestuje vězně pravidelně; naposledy se tak stalo v roce 2012 u příležitosti 100. výročí narození zesnulého vůdce Kim Ir-sena a 70. výročí narození jeho syna a nástupce Kim Čong-ila, který je již také po smrti.

Kromě skončení japonské koloniální nadvlády nad Korejským poloostrovem z let 1910-1945 si KLDR letos připomíná také 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce.

Související