Americké skautské hnutí (BSA) se rozhodlo zrušit letité pravidlo, které homosexuálům zakazovalo působit v roli vedoucích. Informovala o tom agentura Reuters. Spor o to, zda se při náboru vedoucích má brát zřetel na sexuální orientaci, chlapeckou organizaci dlouho rozděloval.

Tlak na modernizaci v tomto směru vyvíjel zejména současný šéf amerických skautů a bývalý ministr obrany Robert Gates.

Homosexuálové mohou uzavírat sňatky všude v USA. Podle Obamy je to významný krok - čtěte ZDE

Pro otevření dveří homosexuálům se vyslovilo nejužší vedení BSA; jeho rozhodnutí ale ještě musí posvětit 80členný řídící výbor, který se sejde koncem tohoto měsíce.

Chlapecká organizace založená v roce 1910 se v roce 2013 po vzrušené debatě rozhodla, že je možné přijímat do řad skautů mladé homosexuální chlapce, nikoli ale dospělé gaye jako zaměstnance hnutí nebo vedoucí skautských skupin.

Gates, který do čela hnutí nastoupil v roce 2014, nicméně označil odmítavý postoj vůči přijímání homosexuálních zaměstnanců za neudržitelný. Upozorňoval mimo jiné na to, že organizace by nakonec mohla skončit u soudu, pokud by ji některý z odmítnutých žadatelů žaloval kvůli diskriminaci založené na sexuální orientaci.

Počet členů americké skautské organizace se už delší dobu snižuje, dramatický úbytek ale organizace zaznamenala právě před dvěma lety, kdy oficiálně otevřela dveře homosexuálním chlapcům. K skautům se dnes v USA hlásí asi 2,4 milionu lidí.