Dva čeští turisté, podle místní policie sedmadvacetiletý muž a šestatřicetiletá žena, byli zavražděni v horách na severu Albánie. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí turisté pocházeli ze západních Čech. Albánská média uvedla, že policie vypsala odměnu 30 000 eur (asi 814 000 Kč) za informace, které povedou k dopadení vrahů.

V centru města Škodra, v jehož blízkosti se čin stal, se v sobotu na spontánním pietním shromáždění sešlo množství lidí. Zapalovali svíčky a vyjadřovali soustrast rodinám obětí. Jako barbarský čin vraždu odsoudil i předseda albánského parlamentu Ilir Meta.

"Případ se vyšetřuje jako trestný čin, muž a žena byli nejspíše zavražděni. Byli nalezeni v noci na sobotu ve svém autě na severu Albánie u města Škodra (Skadar), kam jezdí hodně turistů," řekla mluvčí Michaela Lagronová.

Turisté byli zastřeleni v pátek na silnici v horské oblasti. Vrazi pak shodili auto do rokle, aby zločin vypadal jako nehoda. V autě se podle policejního mluvčího našla automatická zbraň a zásobník. Policie uvedla, že oběťmi je sedmadvacetiletý muž a šestatřicetiletá žena.

Oběti byly okradeny. "Není vyloučeno, že jeden z útočníků mohl cestovat s oběťmi," řekl policejní mluvčí. Podle albánské tiskové agentury NOA našla policie v autě otisky prstů, které zřejmě patří jednomu z útočníků. Tím mohl být podle albánských médií najatý místní průvodce nebo stopař a celá akce byla pravděpodobně předem připravená. Policie už v souvislosti s vraždou vyslechla 30 lidí.

Výsledky pitvy, o kterých informoval web shqiptarja.com, údajně ukázaly, že muž i žena byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se patrně odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vepředu na místě spolujezdce. Auto pak prý bouralo po nekontrolované jízdě, přičemž útočník byl zraněn. Dokázal ale ještě rozbít sklo a z vozu se dostat. Zanechal v něm všechny své věci.

Policie také podle agentury AFP uvedla, že se vedle vozidla s českou poznávací značkou našla útočná puška kalašnikov a deset nábojů. Dvojice byla na cestě za skupinou českých turistů v kempu u odlehlé vsi Theth, než byla asi 50 kilometrů od cíle přepadena. Policie totožnost zavražděných zná, zjistila ji z dokladů. Celá jména obětí se objevila i v zahraničních médiích.

Na Facebooku po incidentu vznikla stránka AlbaniansSaySorryToCzechPeople (Albánci se Čechům omlouvají). "Neexistují slova, která by vyjádřila naši omluvu. Pro tu zvěř, která takový strašný čin spáchala, také nemáme slov," zní jeden z příspěvků. Bývalý albánský prezident a premiér Sali Berisha vyjádřil na Facebooku soustrast rodinám zavražděných a vyzval ke ztrojnásobení odměny za informace, které povedou k dopadení vrahů.

Horská divočina v okolí Theth, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy, zejména pak z České republiky. V oblibě ji ale mají také pěstitelé konopí, navzdory policejnímu zásahu z loňského léta.

České turisty od cesty do těchto míst neodradilo ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti. Osud pohřešované trojice neobjasnila ani vypsaná odměna. Nepotvrdily se ani spekulace, že se studenti mohli stát oběťmi obchodování s lidskými orgány.

Související