Před sílícím příklonem Rusů od relativně drahé vodky v obchodech k nelegálním lihovinám z černého trhu varoval ruský list Nězavisimaja gazeta. Stát prý kvůli rozmáhající se výrobě nezdaněné vodky a samohonky přichází o 290 miliard rublů (asi 127 miliard korun) ročně.

"Zdražování legálního alkoholu a pokles příjmů občanů zvýšil podíl nelegální a zfalšované vodky, jakož i samohonky (…) Podniky a občané masově vyrábějí alkohol, za který neplatí daně," napsal list.

Situace dospěla tak daleko, že se šéfka horní komory ruského parlamentu, Rady federace, Valentina Matvijenková rozhodla uspořádat zvláštní slyšení o stavu trhu s alkoholem, který se stále více přesouvá do sféry "stínové ekonomiky", zatímco oficiální produkce lihovin a jejich spotřeba klesají. Alkohol z černého trhu prý v regionech pokrývá až tři pětiny spotřeby.

Mezitím se v policejních svodkách objevují zprávy svědčící o pokusech bojovat s černým trhem. Minulý víkend policisté u Volgogradu zastavili kamion, který podle dokladů měl převážet dětskou výživu, ale vezl 38 tisíc půllitrovek vodky se zfalšovanými kolky. Strážci zákona v Permu od začátku roku zabavili více než 11 tisíc litrů nezdaněného alkoholu, určeného pro místní obchody. A ve Voroněži policisté dopadli bandu padělatelů brandy, opět s falešnými kolky. "To je ale spíše boj s následky než s příčinami," usoudil deník.

Rozsah problému naznačují úřední čísla o poklesu spotřeby lihovin, zachycují však jen legální trh. "V roce 2007 se v Rusku legálně prodalo okolo dvou miliard litrů vodky a lihovin. Loni to bylo jen 1,25 miliardy litrů," řekl expert Vadim Drobiz. Podle něj není možné, aby Rusové během sedmi let pili o třetinu méně. Za bod zlomu považuje rok 2012, kdy lihoviny v obchodech zdražily natolik, že lidé přešli k lacinější alternativě v podobě nelegální vodky, samohonky a i různých náhražek.

Nelze se prý divit: na Západě si lze za podporu v nezaměstnanosti koupit přinejmenším dvě stovky lahví lihovin, zatímco v Rusku za běžnou výplatu jen padesát, tvrdí Drobiz. Prý by pomohlo, kdyby úřady buď prudce zvýšily minimální mzdu, anebo vodku zase udělaly dostupnou masám.

Úřady se ale podle listu nezdají ochotné k nápravě chyb. Z regionů zaznívá volání opět zavést trestní odpovědnost za pokoutní pálení a prodej lihovin, jako by hrozba vězení mohla Rusy přimět kupovat drahou vodku. A ministerstvo financí se chystá daně z lihu opět zvýšit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist