Členské země Europolu zatkly při sérii policejních zátahů proti organizovanému zločinu více než 500 osob a zabavily kromě jiného více než 2,8 tuny kokainu. Na operaci Blue Amber se podílely policie všech států Evropské unie. Sdělilo to v pondělí haagské sídlo Evropského policejního úřadu (Europol). Podle mluvčí české policie byl český podíl na akci jen okrajový.

Policie 28 zemí EU a dalších států vedly akce na 260 místech v období mezi 4. květnem a 24. červnem. Příslušníci bezpečnostních a celních služeb zabavili kromě kokainu také 390 aut, 1300 tun kradené mědi a 110 kilogramů heroinu. Operace se zaměřila na pašování drog z Latinské Ameriky, Pákistánu a Afghánistánu.

"Způsoby ukrývání pašovaných věcí se velmi různily. Šlo od schování kokainu do oblečení a podrážek bot po ukrytí heroinu do lékařských nástrojů," upřesnil podle agentury AFP Europol v prohlášení.

Česká policie se podle mluvčí policejního prezídia Jany Macalíkové akce účastnila pouze okrajově. Za 48 hodin se policistům v Česku nepodařilo zachytit drogy, auta ani padělané věci.

Operace Blue Amber také podle Europolu umožnila, především díky balkánským partnerům, zatčení několika pašeráků lidí a odhalení úkrytu nelegálních imigrantů v Maďarsku. Maďarská agentura MTI hovoří o zadržení 129 přistěhovalců a devíti pašeráků lidí, také o zabavení 15 aut k přepravě nelegálních běženců.

Europol na svém portálu upřesnil, že mezinárodní operace se zaměřila na pašování drog, zbraní a lidí, padělané zboží, zločiny kolem realit, nelegální přistěhovalectví, některé daňové podvody a počítačovou zločinnost.

"Opět jsme viděli, že úspěšná mezinárodní spolupráce může mít velký dopad na organizovaný zločin," uvedl v tiskovém prohlášení bez dalšího upřesnění ředitel Europolu Rob Wainwright. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist